چگونه دانش آموزان را به مشارکت در کلاس تشویق کنیم؟

0 ۱۴۲

چگونگی تشویق بچه ها برای مشارکت در کلاس درس

با این استراتژی های کارآمد به فرزندتان کمک کنید برای مشارکت در کلاس درس و بعد از مدرسه احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

پسر 8 ساله ی دِبورا گیلبا همیشه از شرکت در نمایش های گروهی در مدرسه متنفر بود.

گیلبا یک پزشک خانوادگی در پیترزبورگ توضیح می دهد: وقتی پسرش در یک مهمانی بزرگ در مقابل 250 نفر یکی از بیت های ترانه را با صدای بلند خواند او را کاملا شگف زده کرد. چه چیزی باعث این تفاوت شده بود؟ در واقع بچه ها وقتی تحت فشار نباشند راحت تر در یک فعالیت شرکت می کنند. در کلاس های دوم و سوم فرصت های مشارکت در مدرسه آغاز شده و در مقاطع تحصیلی بالاتر افزایش می یابد. نحوه ی تشویق فرزندتان برای مشارکت بیشتر فرزندتان در مدرسه را یاد بگیرید.

حواستان به فعالیت های فرزندتان باشد

تینا لوبل، یک متخصص آموزش در مدرسه ی ابتدایی مانهتان در شهر نیویورک پیشنهاد می کند: برای رسیدن به یک پاسخ سریع، بعد از مدرسه از او بپرسید: “وقتی امروز دستت را برای پاسخ دادن به سوال بالا بردی، معلم اسمت را صدا زد و خواست که تو جواب را بگویی؟” اگر چند روز گذشت و او هیچ مشارکتی در کلاس درس را به یاد نداشت، به معلمش ایمیل بزنید و نظر او را بپرسید. از سوی دیگر، اگر فرزندتان توانست چند نمونه را برایتان تعریف کند، مطمئن باشید که نسبتا عملکرد خوبی دارد. لوبل می گوید: “حتما در طی جلسات اولیا و مربیان به مسئله مشارکت فرزندتان در کلاس درس اشاره کنید، زیرا احتمالا بعدها این موضوع در مدرسه ابتدایی و راهنمایی به امر مهمی تبدیل خواهد شد و حتی روی نمراتش تاثیر خواهد گذاشت”.

فرصت هایی را ایجاد کنید

اگر متوجه شدید که فرزندتان به هیچ وجه در کلاس درس مشارکت ندارد، خواه بالا بردن دستش برای پاسخ به یک مسئله ی ریاضی باشد؛ خواه داوطلب شدن برای خواندن با صدای بلند، خیلی صریح و شفاف از او بپرسید وقتی سایر بچه ها داوطلب می شوند او چه فکری می کند. دکتر گیلوبا می گوید: “اکثر بچه ها این رفتار را در دیگران تحسین می کنند، اما فکر می کنند این رفتار در آنها از نظر هیچ کس قابل تحسین نیست”. اگر او از دادن پاسخ اشتباه یا تلفظ غلط (یک مانع شایع در این سن) می ترسد، لوبل پیشنهاد می کند با معلمش روی راه هایی که می تواند اعتماد به نفسش را بالا ببرد کار کنید. او می گوید: “معلم می تواند به جای سوالاتی که پاسخ درست یا غلط دارند روی سوالاتی تمرکز کند که در واقع مربوط به نظر دهی ست”. همچنین شما باید خاطر نشان کنید که بسیاری از بچه هایی که مشتاق به پاسخ دادن هستند اغلب پاسخ اشتباه می دهند، اما تنبیه نمی شوند یا نمره ی منفی نمی گیرند.

امکانات را مشخص کنید

دکتر گیلوبا می گوید: قبل از اینکه فرزندتان فرصت ثبت نام در یک باشگاه در مدرسه را رد کند، مطمئن شوید که او از تمام راه هایی که می تواند در آن رشته ی ورزشی مشارکت کند آگاه است. به عنوان مثال، اگر می خواهید او را در گروه سرود ثبت نام کنید، نباید مجبور باشد که به سرود گوش کند یا حتی پایش را روی صحنه بگذارد. بگذارید بداند که می تواند صحنه را طراحی کند، پشتی های صندلی را درست کند یا برنامه های مربوط به اجرا را مدیریت کند. همچنین باشگاه های ورزشی راه های دیگری برای شرکت در سایر بازی ها را فراهم می کنند.

از سیستم دوستی استفاده کنید

دکتر لیندا وایته معاون آموزش و پرورش و توسعه برای “افق های روشن، راه حل های خانواده” در واترتونِ ماساچوست می گوید: مطمئنا، اگر فرزندتان به باشگاه های ورزشی بعد از مدرسه نپیوندد، دیگر نیازی نیست که او را تا باشگاه برسانید؛ اما این باشگاه ها حل مشکل را ترویج می کنند و اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهند. اگر فرزندتان نسبت به ثبت نام در باشگاه ورزشی بی میل است، نظر او را به این سمت جلب کنید که دوستانش قبلا در این باشگاه ثبت نام کرده اند. یا فعالیتی مثل کاراته را انتخاب کنید که شامل کلاس های خانوادگی ست.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + هفده =