چگونه بچه ها را قانون مند بار بیاوریم؟

0 ۱۳۹

چطور کودکانمان را قانون مدار تربیت کنیم؟

اگر فکر می کنید که با سخت گیری و گوشزد زیاد قوانین می توانید بچه ها را قانون مدار بار بیاورید باید بگوییم که این کار اصلا نمی تواند بچه ها را به سمت قانون مندی سوق دآموهد.

برای انجام این کار کافی است که چند نکته را که در زیر به آنها اشاره کرده ایم را بدانید.

باور کنید یا نه، وقتی سخت گیری هایتان را کمتر کنید، فرزندتان عملکرد بهتری خواهد داشت.

صبح های خانه ی ما فاجعه بود. بیرون رفتن به موقع کودک 6 ساله ی من غیر ممکن بود و بعد از اینکه (دوباره) از اتوبوس جا ماند، پایم را به زمین می کوبم و می گویم: راس ساعت 8، باید لباست را پوشیده باشی، کوله پشتیت را آماده کرده باشی و به سمت ایستگاه اتوبوس بروی. خیلی تعجب کردم، کِتیو یک قانون جدید وضع کرد و از آن زمان دیگر همیشه به اتوبوس می رسد. دکتر استورات گُلدمن یک روانپزشک در بیمارستان کودکان بوستون توضیح می دهد “بچه ها در این سن قوانین را دوست دارند زیرا دلشان می خواهد بدانند دقیقا چه انتظاری از آنها دارید”.

پیروی از قوانین را به یک تلاش تیمی تبدیل کنید

مطمئنا برخی قوانین مثل آنهایی که به سلامتی و ایمنی مربوط می شوند، قابل مذاکره نیستند. اما شما می توانید با مشارکت دادن فرزندتان در کارها و اجازه ی نظردهی در موردشان، فشار مسائل را برایش کم کنید مثل کارهایی که جزو وظایف اوست یا حتی دستورالعمل روزمره ی خوابیدنش. دکتر گلدمن می گوید: “اگر به فرزندتان اجازه دهید مسائل را سبک سنگین کند، به او حس کنترل داده اید به این معنی که برای پیروی از قوانینی که در مورد آنها به توافق رسیده اید، بیشتر تمایل نشان دهد”.

تفاوت ها را بیان کنید

ممکن است برای کودکان سخت باشد که همه چیز را خیلی منطقی ببینند تا درک کنند چرا آنها اجازه ندارند کاری که دوستشان انجام می دهد را انجام دهند. به او توضیح دهید که هر خانواده قوانین متفاوتی دارد و مانند خانواده ی دوستش که قوانینی را برای خانه مشخص کرده اند شما نیز قوانینی را وضع کرده اید. دکتر اِیلین کِنِدی موره یک روانشناس در پرینستون نیوجرسی و نویسنده ی “پس من چی؟ و “12 راه برای جلب نظر والدین (بدون آسیب زدن به خواهرتان)” می گوید: “در صورت امکان، به فرزندتان در مورد علت داشتن قوانین خاص توضیح کوتاهی بدهید”. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید اجازه دهید فیلمی که دوستش دیده را ببیند، می توانید چیزی مثل این بگویید: “من از طرز صحبت افراد در آن فیلم خوشم نمی آید. ما در خانواده فیلم هایی را تماشا می کنیم که در آن افراد با یکدیگر صمیمانه صحبت می کنند و با هم مهربان هستند”.

قوانین را واضح و مشخص بیان کنید

اگر قوانین در ذهن بچه ها جذاب باشد احتمالا برای پیروی از آنها تمایل بیشتری دارند. بنابراین قبل از اینکه به سمت یک موقعیت چالش برانگیز بروید، سه اولویت اول خود را با او در میان بگذارید. دکتر کندی موره توضیح می دهد: “برای بچه های این سن انجام دادن کارها راحت تر از انجام ندادنشان است”. به عنوان مثال؛ وقتی به مکان مهمی می روید فقط کافی ست در اتومبیل به او بگویید در طول زمانیکه آنجا هستیم با صدای خیلی آرام صحبت کن نه اینکه بگویید “با صدای بلند صحبت نکن”. وقتی شما در مورد قوانین پایه با او صحبت کنید، فرزندتان آنها را تکرار خواهد کرد و این امر باعث می شود وقتی زمانش برسد از آنها تبعیت کند.

عواقبی را تعیین کنید

وقتی فرزندتان قانونی را زیر پا گذاشت، به او هشدار دهید. اما اگر او همان رفتار را دوباره تکرار کرد، باید وارد عمل شوید. دکتر ربکا دینگفلدر یک روانپزشک کودک در دورامِ کارولینای شمالی می گوید: اگر او تشخیص دهد که شما نسبت به رعایت قوانین جدی هستید، تمایلش برای انجام دوباره ی آن رفتار کم خواهد شد. با این حال، اگر به نظر می رسد فرزندتان همیشه با محدودیت ها کلنجار می رود و واکنش نشان می دهد، چه در خانه چه در جایی دیگر، باید دقت بیشتری به خرج دهید. دکتر دینگفلدر توضیح می دهد: “بیشتر اوقات بچه های این سن قوانین را زیر پا می گذارند زیرا به اندازه ی کافی نسبت به کار درستی که باید انجام دهند شناخت ندارند بنابراین در عوض به کار اشتباه توجه نشان می دهند”. برای تغییر چیزهای اطراف، برای او قوانین ساده ای مشخص کنید که بتواند از آن پیروی کند. و وقتی این کار را انجام داد از او قدردانی کنید.

به رفتار خوب پاداش دهید

در حالیکه همه ی بچه ها عاشق به رسمیت شناخته شدن از جانب بزرگسالان مهم زندگیشان هستند، بچه مدرسه ای ها می توانند واقعا افراد دلسوزی باشند. این به این دلیل است که مغز آنها در مرحله ای از پیشرفت شناختی قرار دارد که به مرور درک می کنند که رفتار آنها روی دیگران تاثیر می گذارد. در بیشتر موارد، گفتن جمله ی ساده ی کارت عالی بود یا بزن قدش به فرزندتان برای پیروی از قوانین کفایت می کند. اما برای برخی رفتارهایی که تغییر دادنشان سخت است مانند: ماندن در رختخواب برای تمام شب یا پیروی از قوانین برای اولین بار، استفاده از یک نمودار نشان دهنده ی رفتار خوب یا برخی راههای دیداری برای پیگیری میزان پیشرفت فرزندتان ایده ی بسیار خوبی ست. دکتر دینگفلدر می گوید: “فقط پاداش را خیلی پر هزینه نکنید به طوریکه بخواهید با منطق و استدلال آن را نادیده بگیرید. این پاداش می تواند تماشای یک فیلم در خانه و قبل از خواب باشد، یا رفتن به پارک یا حتی یک دسر قبل از نهار”.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 4]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =