چهارده حدیث از امام حسن عسکری (ع) امام یازدهم شیعیان

0 255

چهارده حدیث از امام حسن عسگری (ع)

۱- فرمود: همانا خداوند متعال، حجت و خلیفهٔ خود را برای بندگانش الگو و دلیلی روشن قرار داد، همچنین حجت خود را ممتاز گرداند و به تمام لغتها و اصطلاحات قبائل و اقوام آشنا ساخت؛ به گونه ای که نساب همه را می شناسد و از نهایت عمر انسان ها و موجودات و حادثه ها آگاهی کامل دارد و چنانچه این امتیاز وجود نمی داشت، بین حجت خدا و دیگران فرقی نبود.

۲- فرمود: عبادت در زیاد انجام دادن نماز و روزه نیست، بلکه عبادت با تفکر و اندیشه در قدرت بی منتهای خداوند در امور مختلف است.

٣- فرمود: دو خصلت و حالتی که والاتر از آن دو چیز نیست، عبارتند از: ایمان و اعتقاد به خداوند، نفع رساندن به دوستان و آشنایان.

۴- فرمود: با دوست و دشمن خوش گفتار و خوش برخورد باشید، اما با دوستان مؤمن به عنوان یک وظیفه است که باید همیشه نسبت به یکدیگر با چهره ای شاداب برخورد نمایند، اما نسبت به مخالفین به جهت مدارا و جذب به اسلام و احکام آن.

۵- فرمود: تداوم دوستی و معاشرت با کسی که احتمال دارد سودی برایت داشته باشد، بهتر است از کسی که محتمل است شرّ جانی، مالی، دینی و… برایت داشته باشد.

۶- فرمود: مواظب باش از این که بخواهی شایعه و سخن پراکنی نمایی و یا این که بخواهی دنبال مقام و ریاست باشی و تشنهٔ آن گرد؛ چون هر دوی آنها انسان را هلاک خواهد نمود.

۷- فرمود: نیکویی شکل و قیافه، یک نوع زیبایی و جمال در ظاهر انسان و نیکو بودن عقل و درایت، یک نوع زیبایی و جمال درونی انسان می باشد.

۸- فرمود: هر کس دوست و برادر خود را محرمانه موعظه کند، او را زینت بخشیده، و چنان چه علنی باشد، سبب ننگ و تضعیف او شده است.

۹- فرمود: کسی که در مقابل مردم بی باک باشد و رعایت مسائل اخلاقی و حقوق مردم را نکند، تقوای الهی را نیز رعایت نمی کند.

۱۰- فرمود: حق و حقیقت را هیچ صاحب مقام و عزیزی ترک و رها نکرد، مگر آن که ذلیل و خوار گردید، هم چنین هیچ شخصی حق را به اجراء در نیاورد مگر آن که عزیز و سربلند شده است.

۱۱- فرمود: یکی از مصائب و ناراحتیهای کمرشکن، همسایه ای است که اگر به او احسان و خدمتی شود، آن را پنهان و مخفی دارد و اگر ناراحتی و اذیتی متوجه اش گردد، آن را علنی و آشکار سازد.

۱۲- فرمود: همانا رسیدن به خداوند متعال و مقامات عالیه، یک نوع سفری است که حاصل نمی شود، مگر با شب زنده داری و تلاش در عبادت و جلب رضایت او در امور مختلف

۱۳- فرمود: یکی از نشانه های تواضع و فروتنی آن است که به هر کس برخورد نمایی، سلاما کنی و در هنگام ورود به مجلس هر کجا، جا بود، بنشینی، نه آن که به زور و زحمت برای دیگران جایی را برای خود باز کنی

۱۴- فرمود: با کسی جدال و نزاع نکن که بها و ارزش خود را از دست می دهی، و با کسی شوخی و مزاح ناشایسته و بی مورد نکن، و گرنه افراد بر تو جری و چیره خواهند شد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 4]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 4 =