چهارده حدیث از امام جواد (ع) امام نهم شیعیان

0 ۱۷۸

چهارده حدیث از امام جواد (ع)

۱- فرمود: مؤمن در هر حال نیازمند به سه خصلت است: توفیق از طرف خداوند متعال، واعظی از درون خود، قبول و پذیرش نصیحت کسی که او را نصیحت نماید.

۲- فرمود: ملاقات و دیدار با دوستان و برادران خوب، موجب صفای دل و نورانیت آن می گردد و سبب شکوفایی عقل و درایت می شود، گرچه در مدت زمانی کوتاه انجام پذیرد.

٣- فرمود: مواظب باش از مصاحبت و دوستی با فرد شرور؛ چون که او همانند شمشیری زهرآلود، براق است که ظاهرش زیبا و اثراتش زشت و خطرناک خواهد بود .

۴- فرمود: هر کس موقعیت شناس نباشد، جریانات، او را می رباید و هلاک خواهد شد.

۵- فرمود: سرزنش کردن دیگران بدون دلیل سبب ناراحتی و خشم خواهد شد، در حالی که رضایت آنان را نیز کسب نخواهد کرد.

۶- فرمود: عزت و شخصیت مؤمن در بی نیازی و طمع نداشتن به مال و زندگی دیگران است.

۷- فرمود: چنان چه افراد جاهل و بی تجربه ساکت باشند، مردم دچار اختلافات و تشنجات نمی شوند.

۸- فرمود: فرا رسیدن مرگ انسان ها، به جهت معصیت و گناه، بیشتر است تا مرگ طبیعی و عادی؛ همچنین حیات و زندگی لذت بخش؛ نیکی و احسان به دیگران بیشتر و بهتر است از عمر بی نتیجه.

۹- فرمود: بر شما باد تحصیل علم و معرفت؛ چون فراگیری آن واجب و بحث درباره آن مستحب و پرفایده است. علم وسیلهٔ کمک به دوستان و برادران است، دلیل و نشانهٔ مروّت و جوانمردی است، هدیه و سرگرمی در مجالس است، همدم و رفیق انسان در مسافرت؛ و انیس و مونس انسان در تنهایی است.

۱۰ – فرمود: تواضع و فروتنی، زینت بخش علم و دانش، ادب داشتن و اخلاق نیک، زینت بخش عقل و خوش رویی با افراد، زینت بخش حلم و بردباری است.

۱۱- فرمود: امر به معروف و نهی از منکر دو مخلوق الهی است. هر که آنها را یاری و اجراء کند، مورد نصرت و رحمت خدا قرار می گیرد و هر که آنها را ترک و رها گرداند، مورد خذلان و عقاب قرار می گیرد.

۱۲- فرمود: معاشرت و همنشینی با بی خردان و افراد لاابالی، سبب فساد و تباهی اخلاق خواهد شد و معاشرت و رفاقت با خردمندان هوشیار، موجب رشد و کمال اخلاق است.

۱۳- فرمود: سه خصلت جلب محبت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

۱۴- فرمود: انجام دهندهٔ ظلم، کمک دهنده ظلم و کسی که راضی به ظلم باشد، هر سه شریک خواهند بود.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 2 میانگین: 4.5]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =