چهارده حدیث از امام باقر (ع) امام پنجم شیعیان

0 254

چهارده حدیث از امام باقر (ع)

۱- فرمود: اگر خواستی بدانی که در وجودت خیر و خوشبختی هست یا نه، به درون خود دقت کن، اگر اهل عبادت و طاعت را دوست داری و از اهل معصیت و گناه دوری، پس در وجودت خیر و سعادت وجود دارد، و خداوند تو را دوست میدارد؛ ولی چنانچه از اهل طاعت و عبادت ناخرسند باشی و به اهل معصیت عشق و علاقه ورزیدی، پس خیر و خوبی در تو نباشد و خداوند تو را دشمن دارد و هر انسانی با هر کسی که به او عشق و علاقه دارد، با همان محشور می گردد.

۲- فرمود: هر کس دنبال هتک حرمت – ناموس و آبروی – دیگران نباشد، خداوند متعال او را در قیامت مورد عفو و بخشش قرار می دهد، و هر کس غضب و خشم خود را از دیگران باز دارد، خداوند نیز خشم و غضب خود را در قیامت از او دور می سازد.

٣- فرمود: نماز ستون دین و مثالش همانند تیرک و ستون خیمه است که چنانچه محکم و استوار باشد، میخها و طناب های اطراف آن پا بر جا خواهد بود، ولی اگر ستون ست یا کج باشد، میخ ها و طناب های اطراف آن نمی تواند پا برجا باشد.

۴- فرمود: پاداش اعمال – بد یا خوب – در روز جمعه دو برابر دیگر روزها است، پس سعی نمایید در این روز، بیشتر به نماز و صدقه و دعا بسیار بپردازید.

۵- فرمود: خداوند سبحان در سه چیز رخصت قرار نداده است: امانت را سالم تحویل صاحبش دادن، خواه آن که صاحبش آدم خوبی باشد یا فاجر وفای به عهد نسبت به هر شخصی، خواه خوب باشد یا بد. نیکی و احسان به پدر و مادر، خواه خوب باشند یا بد.

۶- فرمود: کسی به بندگی و ستایش گر حقیقی در برابر خداوند نمی رسد، مگر آن که از تمام افراد قطع امید کند و تنها امیدش خدای یکتا باشد.در چنین حالتی خداوند گوید: این عمل خالصانه برای من است و آن را مورد قبول و عنایت خود قرار میدهد.

۷- فرمود: هنگامی که به منزل یکی از برادران و دوستانتان وارد شدید، هر کجا به شما گفت بنشینید، بپذیرید و همان جا بنشینید؛ چون که صاحب منزل بیش از دیگران به اسرار منزل خود آشنا و آگاه است.

۸- فرمود: دانش و حکمت، گمشدهٔ ارزشمندی است برای مؤمن که هر کجا و نزد هرکس یافت شود، باید آن را دریافت نماید.

۹- صله رحم نمودن (پنج فایده دارد:) موجب تزکیهٔ اعمال و عبادات می شود، سبب رشد و برکت در اموال می گردد، بلاها و گرفتاری ها را دفع و برطرف می نماید، حساب (قبر و قیامت) را آسان می گرداند و مرگ و اجل (معلق ) را تأخیر می اندازد.

۱۰- فرمود: هر کس راه هدایت و سعادتی را بگشاید و یا به دیگران تعلیم دهد، اجرو پاداش او همانند کسی است که به آن کار خیر عمل کرده باشد، بدون آن که از پاداش عمل کنندگان کسر شود.

۱۱- فرمود: هر کس جنازه ای را تشییع نماید و چهار جانب تابوت را بر شانه خود حمل کند، خداوند چهل گناه از گناهانش را می آمرزد.

۱۲- فرمود: بهشت – و نعمتهای حیات بخش آن – برای اشخاص فتنه گر و سخن چین آشوب طلب، حرام است.

۱۳- فرمود: همانا خداوند متعال، برای حضرت شعیب علیه السلام وحی فرستاد: من از قوم تو یکصد هزار نفر را عذاب و هلاک می نمایم که شصت هزار نفر ایشان، اشرار و چهل هزار نفر دیگرشان از خوبان و عبادت کنندگان خواهند بود. حضرت شعیب علیه السلام سؤال نمود: اشرار که مستحق عذاب هستند؛ ولی خوبان را چرا عذاب می نمایی؟ خداوند وحی نمود: به جهت آن که این افراد، نسبت به گناهکاران بی تفاوت بوده، با ایشان سازش می کردند.

۱۴- فرمود: همانا مؤمن در این دنیا هر مقداری که دین و ایمان داشته باشد، به همان اندازه مورد امتحان و آزمایش قرار می گیرد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 4]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 4 =