چرا بعضی دختران از پسران دارای اعتماد به نفس کمتری هستند؟

0 ۱۸۳

آیا نوع تربیت می تواند باعث شود دخترها نسبت به پسرها اعتماد به نفس کمتری داشته باشند؟

 اعتماد به نفس یعنی چه؟:

اعتماد به نفس یعنی توانایی و باورهای ذهنی درست و مهارت در انجام کاری

یعنی خودباوری در زمینه‌ای خاص، برای مثال  فردی درزمینه‌ی  نواختن گیتار مهارت بالایی دارد و در آن حس اعتماد به نفس بالایی می‌کند همان فرد ممکن است در زمنیه ی فروشندگی به‌شدت دچار کمبود اعتماد به نفس شود.

برای مثال خود من در زمنیه ی رانندگی به‌شدت احساس اعتماد به نفس بالا می‌کنم اما درزمینه‌ی نقاشی و خطاطی به‌شدت احساس عدم اعتماد به نفس می‌کنم

لطفا همین حالا یک لیست ایجاد کنید و بنویسید که شما در چه زمینه هایی احساس اعتماد به نفس بالا می کنید و در چه زمنیه هایی فکر می کنید اعتماد به نفس پایینی دارید؟جداقل سه مورد از هر کدام را در لیستتان بنویسید.

اهمیت اعتماد به نفس:

اگر می خواهید به اهمیت اعتماد به نفس در زندگی پی ببرید کافی است به نکته توجه کنید که آیا فرد موفقی را می شناسید که بدون داستن اعتماد به نفس در آن زمینه به موفقیت رسیده باشد؟ برای مثال آیا شما از یک قهرمان بوکس توقع دارید که اعتماد به نفس پایینی در ورزش بوکس داشته باشد؟

به این نکته توجه کنید که آیا اگر افرادی که در زمینه ای موفق هستند در آن زمینه اعتماد به نفس نداشتند می توانستند موفق شوند؟

در مسیر موفقیت ممکن است برای افراد اتفاقات گوناگونی رخ دهد، از آسیب های ورشی، بیماری، وشکستگی و از دست داند ناگهانی عزیزان، اگر افراد اعتماد به نفس کافی نداشته باشند با از راه رسیدن اولین سختی ها و دشواری ها دست از تلاش می کشند و نمی توانند طعم شیرین موفقیت را حس کنند.

برای مثال یک قهرمان ورزشی را در نظر بگیرید، این فرد قبل از قهرمانی بارها در رقابت ها شکست خورده، احتمالا بارها تا مرز رسیدن به موفقیت پیش آمده و هربار اتفاقی رخ داده که نتوانسته موفق شود، اما دست از تلاش و پشت کار نکشیده و آنقدر ادامه داده تا به نتیجه رسیده است و امروز قهرمان شده است. وقتی امروز  به گذشته ی خود نگاه می کندف احتمالا می گوید اگر آن روز دست از تلاش بر میداشتم احتمالا امروز اینقدر موفق نبودم.


تحقیقات جدید برخی واقعیت های دلخراش در مورد برداشت دختران در مورد هوششان را نشان می دهد، که یکی از مهمترین عوامل این امر مسائل محیطی و اجتماعی ست.

من به عنوان مادر سه دختر بچه، با مشاهده ی نتایج جدید منتشر شده در مجله علمی که نشان می دهد دختربچه ها در سن 6 سالگی در مقایسه با پسر بچه ها نسبت به استعدادشان اعتماد به نفس کمتری دارند، نا امید و مستاسل شدم.

محققان با استفاده از این فرضیه که جامعه ی ما تمایل دارد تا مردها را با استعدادتر از زن ها بداند، 240 کودک بین 5 تا 7 سال را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا آنها هم همین طور فکر می کنند یا نه. بچه ها در فعالیت های مختلفی در گروه ها شرکت کردند.

در یکی از فعالیت ها، بچه ها داستانی در مورد شخصی که بسیار باهوش بود شنیدند و از آنها خواسته شد حدس بزنند که او مرد است یا زن. در فعالیتی دیگر، محققان از 160 کودک پرسیدند که ترجیح می دهند بازی ای که نیاز به هوش بیشتری دارد را بازی کنند یا بازی ای که نیاز به تلاش بیشتری دارد. هم پسرها هم دخترها بازی ای را انتخاب کردند که به تلاش بیشتری نیاز داشت. دختران به بازی ای که به هوش بالا نیاز داشت علاقه ی کمتری نشان دادند.

محققان دریافتند که در سن 5 سالگی، هم دخترها و هم پسرها نسبت به جنسیت خودشان دید مثبتی دارند. اما در سن 6، 7 سالگی بیشتر احتمال دارد که دختران نسبت به استعدادشان احساس رضایت کمتری داشته باشند و حتی ممکن است از فعالیت هایی که نیاز به هوش بالایی دارد، دوری کنند.

پروفسور آندی سیمپین نویسنده ی ارشد این مقاله در یک نشریه ی مطبوعاتی گفت: “با اینکه کلیشه ی یکسان بودن استعداد مردان و زنان در واقعیت وجود ندارد، اما می تواند روی آرمان های دختران و انتخاب شغل های آینده ی دخترها تاثیر به سزا و مخربی داشته باشد.

سارا جین لسلی استاد فلسفه در دانشگاه پرینستون افزود: “ما در تحقیق قبلی دریافتیم که کمتر احتمال دارد زنان بالغ در رشته هایی که تصور می شود به “هوش و استعداد” نیاز دارد به مدارج بالای علمی دست یابند و این یافته های جدید نشان می دهد که این کلیشه ها روی انتخاب های دختران در سنین حساس جوانی بسیار تاثیر گذار است”.

با اینکه به طور قطع در مورد آنچه محققان در این باره دریافتند احساس بدی دارم، اما می خواهم بگویم که در واقع نوع نگاهی که دختران به خودشان دارند نتیجه ی بسیاری از عوامل اطرافشان است. بله، کلیشه های اجتماعی در مورد دختران وجود دارد، اما من فکر می کنم حتی آنها هم در حال تغییر هستند. دختربچه ها الگوهای زیادی از زنان با استعدادی که کارهای شگفت انگیز انجام می دهند، دارند. فقط کافی ست نگاهی به هیلاری کلینتون، میشل اوباما، ایوانکا ترامپ و بی شمار رئیسان شرکت ها که زن هستند بیاندازید.

همچنین معتقدم نوع تربیت، یک عامل بسیار مهم است. من یک مادر شاغلم و سعی می کنم به دخترانم نشان دهم که آنها می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند و هیچ محدودیتی برای آنچه آنها می خواهند به آن دست یابند، وجود ندارد. وقتی یک روزی دختر 3 ساله ام پیشم آمد و بهم گفت چرا در آینده می خواهد پری دریایی بشود، به او گفتم “چرا که نه؟”

اما در شرایط جدی و واقعی، وقتی دختران بزرگترم از من می پرسند چرا نمی توانند به صورت جادویی از پله ها بالا و پایین بروند، به آنها خواهم گفت: “شاید بتوانید راهی اختراع کنید”. همچنین این موضوع را برای فرزندم توضیح می دهم که مدرسه جای بسیار مهمی ست.

ممکن نیست به همه ی سوال ها، پاسخ های دور از ذهن بدهم. اما اجازه هم نمی دهم یک مطالعه من را متقاعد کند که قرار است دخترانم در زندگیشان عقب نشینی کنند و از رسیدن به چیزهایی که می خواهند باز بمانند. من فقط آنها را آگاه خواهم ساخت که موانعی سر راه دختر بچه ها وجود دارد و آنها باید انتخاب کنند که فقط روی پیشرفت مثبتی که ما به عنوان جامعه می سازیم تمرکز کنند.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 5]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − شش =