پرورش تفکر منتقدانه در کودکان

0 ۱۹۹

چگونه فرزندی تربیت کنیم که منتقدانه فکر کند؟

با اهمیت و تاکید بیشتر مدارس روی تفکر انتقادی، زمان آن است که این مهارت حیاتی را پرورش دهیم.

در حالیکه درسی از مطالعات اجتماعی در مورد جنگ های انقلابی را یاد می گرفتیم، لیزا ویلسون یک دانش آموز کلاس چهارم، در مدرسه ی ابتدایی آرویو سِکو در لیورموی کالیفرنیا پرسید: “چرا مردم می خواهند با وفاداران به تاج و تخت مبارزه کنند؟” ویلسون پاسخ داد: “نظر شما چیست؟” سپس از دانش آموزان خواست در گروه های دو نفره در مورد این موضوع با هم بحث کنند و نظراتشان را بگویند. مانند بیشتر مدارسی که در حال زیاد شدن هم هستند، آرویو سِکو به حس کنجکاوی دانش آموزان خود بها می دهد و ترجیحش این است که نسبت به درس هایی که می خوانند سوال بپرسند. همچنین معلم ها حفظ کردن رویدادها و حقایق را کاهش می دهند.

این رویکرد تنها یک بخش از یک مفهوم آموزشی بزرگتر به نام تفکر انتقادی ست. اگرچه این موضوع، تقریبا 35 سال مبحث کنفرانس های آموزشی بوده، اما به تازگی به تصویب رسیده است. دکتر اِمی سیلی فلینت، استاد آموزش در دانشگاه ایالتی گرجستان در آتلانتا می گوید: “این روش یادگیری، کودکان را تشویق می کند تا به محققانی تبدیل شوند که به شکوفایی خلاقیت و نوآوری آنها کمک می کند”. و شما می توانید این مهارت را در خانه تقویت کنید.

به فرزندتان در طرح یک استراتژی کمک کنید

آیا وقتی فرزندتان یادش نیست که تکالیف مدرسه اش چه بوده، بلافاصله مداخله می کنید؟ آیا وقتی مجبور است برای یک روز مشخصی که هم باید به جشن تولد دوستش برود هم مسابقه ی فوتبال، به او در برنامه ریزی کمک می کنید؟ اگر اینطور است در واقع دارید به او ظلم می کنید. ویلسون می گوید: “متفکران انتقادی مشکلات را به راحتی حل می کنند، و اگر به بچه ها اجازه ندهیم این موضوع را تمرین کنند، هرگز یاد نخواهند گرفت که در صدد پیدا کردن راه حل برای مشکلات برآیند. به جای دادن راه حل، از او بپرسید که چطور می تواند این مشکل را حل کند. اگر او دستپاچه شده است، او را تشویق کنید به این فکر کند که شاید یکی از دوستانش نیز تکلیف درسی مشابهی داشته باشد، یا حساب کند که از جاییکه جشن تولد برگزار می شود تا زمین مسابقه چقدر راه است؟

کتاب هایی را پیدا کنید که ذهن فرزندتان را به فکر وا دارد

دکتر فلینت می گوید: داستان هایی با پایان مبهم این حس را به بچه ها القا می کند که بیشتر افرادی که به دنبال یک نتیجه ی کاملا مورد انتظار هستند، باید داستان را تجزیه و تحلیل کنند. نمونه هایی از جمله واتسون ها به بیرمنگام می روند، گوینده، و سیاه و سفید را با فرزندتان بخوانید و سپس از او بپرسید که آیا در متن یا در تجربیات شخصی سرنخ هایی وجود دارد که به آنچه ممکن است اتفاق بیفتد اشاره کند. شما همچنین می توانید ذهن او را به سمت سریال ها ببرید تا به او کمک کنید آنچه قرار است در بخش بعدی اتفاق بیفتد را پیش بینی کند. برخی سریال ها علاوه بر هری پاتر این ویژگی را دارند: لنگرهای نارنیا، پرسی جکسون و المپیک و مدرسه ی هیولاها و همچنین برنامه هایی در این زمینه وجود دارند که منبع الهامی برای بچه ها هستند که بتوانند داستان های خودشان را خلق کنند.

فرآیند اندیشه ی فرزندتان را گسترش دهید

مدارسی که بر تفکر انتقادی تاکید می کنند از کودکان می خواهند که دیدگاه های مختلفی را در نظر بگیرند. آیمین بِرِن معلمی در بوستون می گوید: “من اغلب دانش آموزان کلاس دومم را به گروه های کوچک تقسیم می کنم”. “به نظر می رسد بچه ها در این سن بیشتر تمایل دارند فقط با چند همکلاسی به بحث و گفتگو بپردازند تا کل کلاس، بنابراین بحث موفق تر پیش خواهد رفت”. به فرزندتان در جستجوی نظرات گوناگون کمک کنید. به دنبال مقالاتی بگردید که هم فواید و هم مضرات را شامل شود. و در دورهمی های خانوادگی و دوستانه، یک موضوع قابل درک (مانند:آیا مدرسه باید لباس فرم داشته باشد یا خیر) را انتخاب کرده و پیشنهاد کنید که فرزندتان نظراتش را مطرح کند.

در مورد اخبار بحث کنید

دکتر کیتی روتلا مدیر مدرسه ی اِپیکوپال مارک در فورت لادردِیل می گوید: حوادث جاری یک راه طبیعی ست که بچه ها را در گفتگوهایی وارد کنیم که به راحتی آنها را فراتر از پاسخ های “بله” و “نه” که معمولا پاسخ های مورد علاقه ی بچه های این سنی ست ببریم. از سایت های خبری متمرکز روی بچه ها و مسائل مربوط به آنها مانند: magazines.scholastic.com یا timeforkids.com بازدید کرده و مقالاتی را پیدا کنید که بتوانید با هم مورد بررسی قرار دهید. هیدر مارزانو که دخترش سوفیا دانش آموز کلاس چهارم ابتدایی در سنت مارک است می گوید: “سایت های خبری اغلب پرسش های زیادی را برای صحبت کردن در خانواده ارائه می کنند”. “و روز دیگر در مورد افرادی که از مغازه دزدی می کنند، مطلب می خوانیم و سپس دلایلی که چرا آنها این کار را انجام می دهند را مورد بررسی قرار می دهیم”.

فرزندتان را همیشه زیر نظر داشته باشید

راشل گیریفین مدیر مدرسه ی پایه در مدرسه ی آمادگی لمان منهتان در شهر نیویورک می نویسد: “بازتاب موفقیت ها و شکست ها بخش بزرگی از مهارت های تفکر انتقادی ست”. با این حال، کمک به بچه ها در تنظیم  یک ذهن منعکس گر، ممکن است به کمی انگیزه نیاز داشته باشد: زمانیکه فرزندتان یک کاردستی درست می کند، برجی را از روی لوگو می سازد، یا کلکسیون بازی های خود را مجددا سازماندهی می کند، در طول انجام این فرآیندها او را زیر نظر داشته باشید، به خصوص زمانیکه او هنوز می تواند ایده ی تازه ای مطرح کرده و کارش را ادامه دهد. و سپس از او بپرسید که چه کاری انجام داده و چه بخشی از آنچه مد نظرش بود هنوز انجام نشده است، بنابراین این نوع فرآیند فکر کردن به طور طبیعی از مدرسه و هر زمانی که در شرایط سخت قرار می گیرد به وجود می آید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + یازده =