روانشناسی رنگ قرمز و سبز بر روی کودکان

0 ۱۵۵

تاثیر روان شناسانه رنگ های قرمز وسبز بر روی کودکان

روانشناسی رنگ قرمز بر روی کودکان

رنگ ها دارای مفاهیم روان شناسانه هستند و هر رنگ از نقاط جاذبه و دافعه برخوردار است. در این بین، رنگها بر روی کودکان تاثیر به غایت بیشتری را دارند، زیرا از یکسو کودکان با عینینت، محیط را شناسایی می کنند و از سویی دیگر روح لطیف تر و حساس تری دارند. در بین رنگها، رنگ قرمز از حساسیت بسیاری برخوردار است و در انتخاب آن، باید دقت کافی را مبذول نمود. در ادامه به بررسی ویژگی های رنگ قرمز و تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ قرمز، سمبل قدرت، و یکی از گرم ترین رنگها می باشد. این رنگ،رنگی فرمان دهنده بوده و به سرعت می تواند افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. از این رو این رنگ را پدر رنگها نامیده اند. در برخی فرهنگ ها نیز رنگ قرمز به علت گرمی ، لقب مادر رنگها را به خود اختصاص داده که این نظر چندان مقبولیت عام ندارد. رنگ قرمز در فرهنگ های مختلف ، معانی و مصداق های متفاوتی نیز دارد. به عنوان مثال در چین رنگ خوشبختی، در آفریقای جنوبی رنگ سوگواری و در روسیه رنگ سرنگونی تزار می باشد. لیکن در اغلب فرهنگها این رنگ، رنگ تندی و هیجان است تا جایی که سیاره مریخ به علت قرمز بودن، نام خدای جنگ را به خود گرفته است.در این مقوله به طور اجمالی به ویژگی های رنگ قرمز پرداخته شد. در ادامه به تاثیر رنگ قرمز بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ قرمز، رنگ عشق، گرما و خوش بینی می باشد. از این رو می تواند در افراد قابلیت تعامل را بالا ببرد و ایجاد صمیمیت کند. براین اساس توصیه می شود که از این رنگ برای کودکان کم رو و کم حرف به کار گرفته شود. رنگ قرمز قدرت بیان و برون ریزی را تا حد بسیاری ارتقا می دهد. از این رو می تواند رنگ مناسبی برای کودکان درون گرا باشد. رنگ قرمز قدرت و انرژی جسمانی را به فرد انتقال می دهد. برای همین بهتر است که کودکان در ساعات ورزش یا در باشگاه ها لباس قرمز یا لباسی که ترکیب چشمگیر قرمز را دارد به تن کنند.رنگ قرمز تاثیر بسیاری نیز بر افزایش اشتهای کودکان دارد . بر این اساس توصیه می شود که والدین از میز های ناهارخوری قرمز رنگ یا رومیزی قرمز استفاده کنند. رنگ قرمز جرات و جسارت را در فرد بالا می برد و سبب می شود که فرد برای انجام کاری ترس و واهمه را کنار بگذارد و با تمام قوا به پیش برود. براین اساس این رنگ می تواند، رنگ مناسبی برای کودکانی باشد که از شروع کاری می ترسند یا در ابتدای کاری از ترس شکست، متوقف می شوند. به ویژه دخترانی که در دوره ابتدایی قرار دارند. والدین می توانند برای کودکان خود دفترهایی با جلد قرمز تهیه کنندیا جلد پلاستیکی قرمز برای کتابهای آنها درنظر بگیرند. رنگ قرمز تا حدی می تواند افراد را به سوی مشارکت و مدیریت سوق دهد. مشارکت و مدیریت دو امر محیطی هستند که محیط پیرامون و نگرش فرد آن را تقویت می کند. اما در بین رنگها، رنگ قرمز نیز این قابلیت را تا حدی می تواند در افراد برانگیخته سازد. از این رو می تواند رنگ مناسبی برای کودکانی باشد که از ابراز نظر در جمع هراس داشته و یا از برعهده گرفتن کاری ترس و تردید دارند.

درعبارات فوق به نقاط قوت موجود در رنگ قرمز و تاثیر مثبت آن بر روی کودکان پرداخته شد. اکنون جا دارد که به ضعف موجود در این رنگ و تاثیر منفی آن نیز اشاره گردد. رنگ قرمز خلق و خوی آتشین دارد و سبب ایجاد نگرش تهاجمی در افراد می شود. لذا توصیه می شود که از این رنگ برای کودکان پرخاشگر استفاده نشود، به ویژه پسرانی که در سنین بحرانی بلوغ قرار داشته و با نقادی ستیزجویانه سعی در رد نظرات دیگران دارند.

در مباحث بالا به نقاط قوت و ضعف رنگ قرمز و تاثیر مثبت و منفی آن بر روی افراد پرداخته شد. اینک به حس کودکان سنین مختلف در به کارگیری این رنگ اشاره می گردد. زمانی که کودکان ما در سنین پایین(5تا10 سال) قرار دارند استفاده افراطی آنها از رنگ قرمز، نشان دهنده این است که کودکان ما قصد دارند که احساسات و عواطف خود را بیان کنند و از این کار لذت می برند. لیکن زمانی که کودکان ما در سنین بالاتر (نوجوانی) قرار داشته باشند. استفاده افراطی از رنگ قرمز می تواند بیانگر این باشد که آنها در آستانه نوجوانی قرار گرفته و نا آرام هستند و این نا آرامی و تندی درون، آنها را به پرخاش سوق می دهد. از این رو توصیه می شود، زمانی که نوجوان ما بیشتر به رنگ قرمز تمایل پیدا کرد. ما باید برخورد آرامتر و مهربان تری نسبت به او داشته باشیم.

 

روان شناسای رنگ سبز بر خلق و خوی کودکان

در مغز انسان 80 درصد از اطلاعات به وسیله حس بینایی دریافت می شود، از این رو این حس در یادگیری و دریافت ذهنی بسیار موثر است. در این بین، رنگها به شدت حس بینایی را تحریک می کنند و سبب بهبود و تقویت یادگیری و یادآوری می شوند.علاوه بر این رنگها تاثیر بسیاری بر روی خلاقیت افراد دارد. از این رو توجه به رنگها و انتخاب آن، در زندگی افراد نقش مهمی دارد. از آنجایی که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر، اطلاعات را از طریق حواس عینی دریافت می کنند، توجه به رنگها و چگونگی انتخاب آنها در زندگی شان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بر این اساس ضرورت دارد که به مبحث رنگها در زندگی کودکان توجه کافی مبذول نمود. در این مقاله به ویژگی های رنگ سبز و تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ سبز، نماد طبیعت سبز بوده و نشانگر تازگی است. این رنگ شعار زندگی و حیات می باشد. از این رو در فرهنگها و دین های مختلف از جمله فرهنگ ایرانی و دین اسلام، به عنوان یکی از رنگهای برتر شناخته شده است. رنگ سبز کاهش دهنده استرس و فشار خون می باشد و خاصیت آرامش بخشی دارد.این رنگ نشانگر عزم راسخ بوده وپایداری و مقاومت در برابر تغییرات را عرضه می دارد.در روانشناسی رنگها، رنگ سبز حالتی از نگرش مثبت را ایجاد می کند و باعث ایجاد ثبات و امنیت می شود.

در عبارات فوق به بررسی ویژگی های رنگ سبز پرداخته شد. اکنون جا دارد که به تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته شود. رنگ سبز بسیار آرامش بخش است. از این رو سبب افزایش سرعت خواندن و درک مطلب کودکان می شود. علاوه براین رنگ سبز، سبب افزایش دید کودکان و تیزبینی آنها می شود. از این رو به نظر می رسد که رنگ مناسبی برای دیوار اتاق کودکان می باشد. رنگ سبز خلاقیت را در کودکان به دنبال دارد. براین اساس می توان کودکان را تشویق نمود که در نقاشی های خود، بیشتر از این رنگ استفاده کنند. رنگ سبز سبب ایجاد تعادل روحی در کودکان می شود، از این رو توصیه می شود که از این رنگ در پوشاک کودکان بهره گرفته شود. این امر زمانی ضرورت بیشتری می یابد که کودک پرخاشگر بوده و تعادل روحی ندارد. این رنگ، نقش مهمی در به تفکر واداشتن کودکان ایفا می کند. بر این اساس می توان برای کودکان لوازم التحریر سبز رنگ را انتخاب کرد تا در کلاس زمینه ذهنی بیشتری برای تفکر داشته باشند. در عبارات فوق به بررسی رنگ سبز به طور کلی پرداخته شد. اینک جا دارد که رنگ سبز را به پررنگ(تیره) و کمرنگ(روشن) تفکیک نمود و به بررسی هر کدام پرداخت.

رنگ سبز پررنگ نقش ویژه ای در راستای ایجاد استقلال (به ویژه استقلال مالی) در کودکان دارد. از این رو بهتر است که این رنگ، در سنین بحرانی نوجوانی و بلوغ برای کودکان به کار گرفته شود. به ویژه کودکان پسر که در آینده باید تعهدات کاری و مالی بیشتری داشته باشند. رنگ سبز پررنگ تاثیر بسیاری دربرانگیختن کودکان به تکاپو و تلاش دارد. براین اساس می توان این رنگ را در فضای آموزشی و فضای مطالعه کودکان به کار گرفت. در ادامه به تاثیر روان شناسانه ی رنگ سبز کمرنگ نیز پرداخته می شود.

رنگ سبز کمرنگ، سبب ایجاد امنیت و حس آرامش می شود. این رنگ تاثیر بسیاری در درمان اختلالهای روانی به ویژه اختلال خواندن دارد. براین اساس می توان این رنگ را در پوشاک و لوازم مدرسه کودکانی که اختلال خواندن دارند، به کار گرفت.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + هفده =