داستان « یک تیر و دو نشان » از امام علی (ع)

0 136

داستان « یک تیر، دو نشان »

خبر اوردند که رود فرات طغیان کرده و برخی از مزارع و باغات را سیل برده است و قسمت هایی از ساختمانهای شهر هم در خطر نابودی هستند. علی (ع) با عده ای از یاران خود، فورا برای چاره جویی به س مت فرات راه افتادند. آنها در راه برای جمع بندی اهداف و این که چه کار باید انجام دهند، وارد مسجد ثقیف شدند. درون مسجد، شخصی بی ادب، خطاب به امام و یارانش سخنان توهین آمیزی بر زبان راند امام علی (ع) از نادانی و جسارت آن جوان ناراحت شد و گفت: «برایتان متأسفم که حالت غرور و تکبر را از قوم مغضوب ثمود به ارث برده اید!»

چند نفر از ریش سفیدان حاضر در محل، فورا پا در میانی کردند و از طرف آن جوان بی ادب از حضرت عذرخواهی کردند و گفتند: «یا امیرالمؤمنین! آن پسر را به خاطر ریش سفیدان ببخش، جوانی کرده است! حتما شما را نشناخته و از سر نادانی حرفهای انسنجیدهای زده است. خواهش می کنیم از گناه او در گذر و مجازاتش نکن!» علی (ع) فرمود: «اگر می خواهید از خطای آن جوان چشم پوشی کنم، باید چند موضوع را از این پس رعایت کنید.»

مردم گفتند: «با جان و دل حاضریم که دستورات شما را اجرا کنیم.» حضرت فرمود: «به نفع خودتان است که این کارها را انجام دهید:

۱) از کوچه نشینی بپرهیزید؛ زیرا موجب زیاد شدن کارهای خلاف میشود. ۲) ناودان هایی را که آب آنها به داخل کوچه ها و معابر عمومی می ریزد و برای مردم مزاحمت ایجاد می کند، جمع کنید. ۳) پنجره ها و دریچه هایی که رو به س مت کوچه ها و معابر عمومی باز می شوند را از بین ببرید و به جای آن دیوار بکشید!  ۴) فاضلاب های خانه ها را از سطح کوچه ها جمع آوری نمایید و به داخل چاه وارد کنید.» همه کسانی که آنجا جمع شده بودند، از پیشنهادهای اندیشمندانة امام استقبال کردند و قول دادند که آن اصول بهداشتی و اجتماعی را رعایت کنند. پس از آن امام با کمک و مشورت اهالی آن محل به سمت سرچشمهٔ طغیان رود فرات رفتند و با مدیریت و تدابیر امام، سیل به خارج از باغات و مزارع هدایت شد.

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – 1393 

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + نه =

همین الان کد تخفیف رو دریافت کن

10% off

با عضویت در سایت کد تخفیف 10 درصدی بگیرید

--> به مدت محدود <--