داستان « کدام بهتر است؟ » از امام موسی کاظم (ع)

0 98

داستان « کدام بهتر است؟ »

شخصی مدام حضرت امام موسی (ع) را مورد آزار و اذیت قرار می داد و در هر جایی که با امام روبه رو می شد، به حضرت فحش و ناسزا می گفت؛ غافل از این که حضرت کاظم (ع) در این مواقع با طرف خود مقابله به مثل نمی کرد، بلکه روش متفاوتی داشت که هر گستاخی را به زانوی ادب در می آورد. ا یک روز امام با یاران خود از محلی می گذشتند که از قضا همان فرد رو در روی امام در آمد و شروع به ناسزاگویی و توهین و اهانت نمود.

یاران امام فوراً به سمت آن شخص دویدند و خواستند او را تنبیه و تأدیب کنند که امام، به یاران خود دستور داد: «با او کاری نداشته باشید و آزادش بگذارید تا نسبت به من هر چه می خواهد، بگوید و هر کاری که دوست دارد، بکند.» یاران امام به ناچار از او دست کشیدند و به نزد امام برگشتند. آن شخص نیز با پوزخند از آن محل دور شد. امام پرسید: «آیا محل کار او را می شناسید؟» جواب دادند: «بلی، او در فلان موقعیت برای خود، کشت و زرعی دارد.» امام چند روز بعد به سمت کشت و زرع او رفت و او را دید که وسط مزرعه در حال فعالیت است. امام وارد مزرعه کشت و زرع او شد.

آن شخص وقتی این حالت را دید، از شدت ناراحتی و عصبانیت، فریاد زد: «آهای! چرا حاصل دسترنج مرا ویران می کنی؟ از مزرعهٔ من بیرون برو.» امام بدون توجه به حرف های او جلو رفت و فرمود: «مبلغی که بابت دسترنج خودت در این مزرعه تعیین می کنی، چه قدر است؟ » آن مرد گفت: «خیلی زحمت کشیده ام و صد دینار خرج کرده ام.» امام پرسید: «مقدار محصولی که از این جا برداشت خواهی کرد، چه قدر است؟»

جواب داد: «بستگی به شرایط و آب و هوا دارد. نمی دانم.» امام پرسید: «چه مقدار آرزو داری که این مزرعه محصول بدهد؟» گفت: «دو برابر آن چه هزینه کرده ام، دویست دینار.» امام (ع) در این لحظه سیصد دینار به او هدیه کرد و با مهربانی فرمود: «محصول این مزرعه نیز مال خودت باشد.»

آن شخص با این کار شگفت امام از کارهای خود پشیمان شد و از ارادتمندان امام گردید و در غروب آن روز پشت سر امام به نماز ایستاد. یاران امام، وقتی حضور او را در نماز جماعت دیدند، تعجب کردند. امام خطاب به یاران خود فرمود: «حالا شما قضاوت کنید کاری که شما می خواستید انجام بدهید؛ خوب بود یا کاری که من کردم؟»

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – 1393 

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − شانزده =

همین الان کد تخفیف رو دریافت کن

10% off

با عضویت در سایت کد تخفیف 10 درصدی بگیرید

--> به مدت محدود <--