داستان « چه کسی شما را از زینتهای الهی منع کرده است؟ » از امام جواد (ع)

0 ۵۹

داستان « چه کسی شما را از زینتهای الهی منع کرده است؟ »

شخصی از امام محمد تقی (ع) پرسید: «یا ابن رسول الله! نظر شما دربارهٔ مواد خوشبوکننده، مانند عنبر و مشک چیست؟ آیا خوب است که انسان از آنها استفاده کند یا کراهت دارد؟» امام جواد (ع) فرمود: «روزی پدرم، حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، مشک و عنبر استعمال کرده بود.

وقتی فضل بن سهل بوی مشک و عنبر را استشمام کرد، در این زمینه به حضرت اعتراض نمود. پدرم در جواب او فرمود: ای فضل! این چه حالتی است که به خود گرفته ای و این چه سؤالی است که می پرسی؟ حضرت یوسف (ع) از تمام زیورآلات و تجملات این جهان استفاده می کرد، بدون اینکه ذره ای از درجه و قرب آن حضرت نزد خداوند کریم کاسته شود.»

همچنین امام جواد (ع) در ادامه فرمودند: «حضرت سلیمان نبی (ع) پادشاهی می کرد و در آن زمان، مانند تاج و تخت او، جایی پیدا نمی شد، و با وجود استفاده از تمام امکانات و تجملات، از طرف خداوند بر مردم زمان خود، پیامبری می کرد و تمام موجودات از جن و انس و جمادات و نباتات، مطیع و فرمانبردار او بودند.»

حضرت در ادامه سخنان خود آیه ای از قرآن کریم، در مورد همین موضوع خواندند: «قل من حرّم زینه الله التی أخرج لعباده والطیبات من الرزق قل هی للذینَ آمَنو فی الحیاه الدّنیا» یعنی: «ای پیامبرا به مردم بگو، کیست که زینت های خداوند را حرام گردانیده است؟ بگو ای پیامبرا خداوندا چیزهای خوب و زیبا را برای بندگان مؤمن خود اختصاص داده است، تا در زندگانی از آنها استفاده نموده و بهره گیرند.»

 

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – 1393 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − یک =