داستان « صدقه ناصواب » از امام جواد (ع)

0 146

داستان « صدقه ناصواب »

شخصی با شادی و خوشحالی زیاد، خود را به حضرت محمد تقی (ع) رساند و شروع به تعریف از خود نمود. امام فرمود: «ای مرد! آیا دلیل خاصی داری که این چنین شادمان و خوشحالی؟»

آن مرد جواب داد: «بله، یابن رسول الله! برای خوشحالی ام دلیل دارم و آمده ام که آن را به شما اطلاع دهم.» امام جواد (ع) پرسید: «خوب، بگو چه دلیلی داری که این چنین به خود می نازی؟» جواب داد: «از پدر بزرگوار شما، امام رضا (ع)، شنیدم که می فرمود: هرگاه از اموال و دارایی خودت به دیگر مؤمنین کمک و احسان کردی، آن روز، روز شادی توست.»

آن شخص به سخنان خود این چنین ادامه داد: «یابن رسول الله! مطلع باشید که من امروز به ده خانوادهٔ فقیر و نیازمند کمک کرده و موجب شادی و خوشحالی آنها شده ام و به همین خاطر خوشحالم.» امام جواد (ع) سر خود را به نشانهٔ تأسف تکان داد و فرمود: «ای مرد! درست است که بسیار کار خوب و صوابی انجام داده ای و خوشحالی تو هم به جاست؛ اما نباید کار نیک خود را با فاش کردن آن و منت گذاشتن بر سر مستمندان و فقیران، باطل و بی اثر کنی.»

آن شخص پرسید: «آیا شما می فرمایید که آن همه کار خوب من، ارزش و اعتبار خود را از دست داده است؟» امام فرمود: «بلی. با این کارهایی که شما انجام دادید و با افشاگری هایی که نمودید، اجر و پاداش آن را زایل کردید.» حضرت محمدتقی (ع) در ادامه، این آیه از قرآن را خواندند: «یا ایُهَا الَّذینَ آمَنوا لا تبطلوا صَدَقاتکم بالمَنّ وَ الأذی» یعنی: «ای کسانی که ایمان آورده اید. صدقات و اعمال نیک خود را با منت گذاشتن و آزار رساندن، باطل و بی اثر نکنید.»

آن مرد در جواب حضرت گفت: «یابن رسول الله! من از شیعیان شما هستم. پس چگونه ممکن است به این راحتی، صواب آن کارهای خوبم از بین برود؟» امام فرمودند: «چگونه ادعا می کنی که از شیعیان ما هستی؛ ولی مطابق آیه قرآن و سیره و روش ما رفتار نمی کنی؟ آیا صدقه دادن و کمک کردن شما به آن افراد بهتر بود یا منت نگذاشتن و آزار ندادن آنها؟»

امام جواد (ع) وقتی حالات پشیمانی آن مرد را مشاهده کردند، فرمودند : «ای مرد! شما بهتر است بگویی من از دوستداران و علاقه مندان به شما هستم؛ نه اینکه از شیعیان ما۔ شیعیان ما کسانی هستند که مانند ابوذر، سلمان و مقداد و عمار یاسر باشند.» آن مرد از رفتار و کردار خود ابراز تأسف کرد و به امام قول داد که از آن پس، مراقب گفتار و رفتارش باشد.

 

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – ۱۳۹۳ 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 5]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − ده =