داستان « خطرناک ترین گناه » از امام باقر (ع)

0 ۱۳۷

داستان « خطرناک ترین گناه »

امام محمد باقر (ع) در حال زیارت کعبه بود که عده ای از مردم مکه او را مشاهده کردند؛ اما حضرت را نشناختند. با وجود این، عبادت خالصانه و متفاوت ایشان، آنان را متوجه عبادت می کند؟» خود جلب کرد؛ تا این که از چند نفر پرسیدند که: «آن شخص کیست که آن گونه خدا را شخصی که از آن نزدیکی می گذشت، سؤال آنها را شنید و پاسخ داد: «او فرزند زین العابدین است؛ امام و پیشوای مسلمانان.»  وقتی مردم حضرت را شناختند، یکی از خودشان را نزد امام باقر (ع) فرستادند که از حضرت سؤال بپرسد. آن شخص نزد امام رفت و پس از سلام و احوال پرسی گفت که تعدادی سؤال دارد.

امام نیز اجازه دادند که او سؤال های خود را بپرسد. آن مرد پرسید: «بزرگترین گناه چیست؟» امام باقر (ع) در جواب او فرمود: «نوشیدن شراب، بزرگترین گناه است.» آن شخص نزد دوستان خود برگشت و سؤال و جواب خود را برای آنان توضیح داد.

دوستانش به او گفتند: «دوباره نزد پسر زین العابدین برو و همین سؤال را تکرار کن.» آن مرد باز هم نزد حضرت آمد و پرسید: «بزرگترین گناه چیست؟ » امام با آرامش تمام، همان جواب را تکرار کرد و فرمود: «جواب همان است که قبلا گفتم.

شراب خواری بزرگترین گناه است.» امام باقر (ع) که از چهرهٔ شخص متوجه شد که او قانع نشده است، این گونه توضیح داد که : «ای مرد! شراب عقل انسان را از بین می برد و او را تبدیل به موجودی بی اراده می کند.

بنابراین، انسان بی عقل هر کار ناشایستی که وجود دارد، انجام میدهد؛ زنا می کند، آدم می کشد، دزدی می کند، به خدای یکتا شریک قائل می شود و…» حضرت در ادامه افزودند: «مثال گناه شراب خواری، مثال درخت انگور است که سعی می کند به تمام درختان دور و بر خود بپیچد و از آنها بالا برود و یا به دیوارهای اطراف می چسبد و سعی می کند که بر آنها غلبه کند.

شراب خواری نیز به دیگر گناهان دامن می زند و انسان را در برابر گناهان، هر چه قدر هم که بزرگ باشد، جسور و توانا می کند؛ پس شراب خواری خطرناک ترین گناهان است.»

 

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – 1393 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 2 میانگین: 4.5]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 20 =