داستان «ای مگس عرصهٔ سیمرغ نه جولانگه توست» از امام جواد (ع)

0 108

داستان «ای مگس عرصهٔ سیمرغ نه جولانگه توست»

حاکمان عباسی هر لحظه به دنبال فرصتی می گشتند تا به هر طریقی که شده، ائمه هدی (علیهما السلام) را در دید مردم زمانه، کوچک کنند، تا شاید بتوانند موقعیت سیاسی و اجتماعی خود را بالا ببرند.

آنها برای رسیدن به این هدف خود، سعی می کردند با ترتیب دادن مجالس علمی و پرسش و پاسخ که با حضور دانشمندترین افراد روزگار تشکیل امیدادند، امامان شیعه را در تنگنا قرار دهند و توجه مردم را نسبت به آنان کاهش دهنده در راستای همین سیاست، روزی مأمون عباسی گروهی از علما، فیلسوفان، حکیمان و قضات والامقام را به مجلسی دعوت کرد تا با امام جواد (ع) که کودکی نه ساله بود، به بحث و گفت و گو بنشینند.

مجلس تشکیل شد. یکی از دانشمندان عصر به نام «یحیی بن اکثم» با غرور تمام از جایش  بلند و حضور مامون اجازه خواست و سپس امام جواد (ع) را مورد خطاب قرار داد و پرسید: «یا ابن رسول الله! شخصی در حال احرام است؛ ولی در حال احرام حیوانی را شکار می کند.

حکم شرعی این مسأله چیست؟» حضرت تبسمی کرد و فرمود: «سؤالت ناقص است. منظورت را دقیقا بگو. آیا آن حیوان را داخل حرم شکار کرده است یا خارج از آن جا؟ آیا به حکم شرعی آن عالم بوده است یا نه؟ آیا شکار را از عمد انجام داده است یا از روی سهو و خطا؟ آیا آن کسی که در حال احرام بوده، بالغ بوده یا نابالغ؟ آیا او برای بار اول شکار کرده یا چندبار آن را تکرار کرده است؟ آیا آن ش کار پرنده بوده یا غیر پرنده؟ آیا شکار از حیوانات کوچک بوده یا از حیوانات بزرگ؟ آیا شکار در شب اتفاق افتاده یا در روز؟ آیا در حال احرام عمره بوده یا غیر عمره؟ آیا آن شخص پس از شکار، از کارش پشیمان شده یا خیر؟»

یحیی بن اکثم از سؤال کردن خودش شرمنده شد و به هیچ یک از فروعات سؤال پاسخ نداد و با خجالت و شرمندگی، بر جای خود نشست و همه افراد حاضر در مجلس، شروع به همهمه و گفت و گو در باره سؤال هایی کردند که امام جواد (ع) مطرح کرده بود.

مدتی به همین منوال گذشت و مجلس به پایان رسید. وقتی همه از آن جا خارج شدند، مأمون حضرت جواد (ع) را پیش خود خواند و جواب آن فروعات را از امام جویا شدو حضرت به همه آنها جواب کامل داد.

 

همچنین می توانید مطالب بیشتری درباره زندگینامه و همچنین داستان های پیامبران و امامان را مطالعه بفرمایید.

منبع: 

کتاب: داستان هایی از زندگانی چهارده معصوم (ع)

نویسنده: سجاد خسروی – ۱۳۹۳ 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 3]
مطالب بیشتر

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 10 =