جلوگیری از بروز اختلال ذهنی به دلیل واردآمدن آسیب های مغزی در کودکان

0 ۱۴۱

اختلال ذهنی در بچه ها به دلیل آسیب های مغزی در دوران کودکی

ما تا به حال می دانستیم که آسیب مغزی می تواند یک موضوع جدی باشد اما در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد که این اثرات می تواند در طبیعت زندگی فرد بسیار طولانی باشد خصوصا برای بچه های کوچکتر.

به طور غیر قابل باوری، هر ساله بیش از یک میلیون آسیب مغزی در ایالات متحده ی آمریکا درمان می شوند. بسیاری از این آسیب ها مربوط به کودکان و شامل آسیب های مغزی آنهاست که در حین بازی و در زمین بازی اتفاق می افتند و این در حالی ست که ورزش های سازمان یافته اقدامات ایمنی مناسب و سختی را برای پیشگیری از آسیب های جسمانی انجام می دهند.

در حال حاضر پژوهش جدید و هشدار دهنده ای از دانشگاه ایلینوی و منتشر شده در مجله بین المللی روانپزشکی به این نتیجه رسیده است که: نوجوانانی که آسیب های مربوط به ورزش را تجربه می کنند، ممکن است عملکرد مغزشان تا دو سال بعد از ضربه هم دچار مشکل و اختلال شود.

محققان برای رسیدن به نتایج، 30 کودک بین 8 تا 10 سال را که در فعالیت های ورزشی شرکت داشتند را مورد بررسی قرار دادند. نیمی از شرکت کنندگان دو سال پیش آسیب مغزی را تجربه کرده بودند در حالیکه نیم دیگر هیچ سابقه ای از آسیب مغزی نداشتند. تمام سیگنال های مغزِ شرکت کنندگان در حالیکه تست های شناختی مربوط به حافظه، توجه و جلوگیری از بروز احساسات را انجام می دادند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

کودکانی که دچار آسیب مغزی شده بودند، در تمام تست ها بدترین عملکردها را داشتند. شاید ناراحت کننده ترین اطلاعاتی که در این مطالعه منتشر شد این است که کودکی که در اوایل زندگی دچار آسیب مغزی می شود، احتمالا به این دلیل که مغزش هنوز در حال رشد است، به اختلال بدتری دچار می شود.

محققان هشدار می دهند که اثرات فنی و علمی از آسیب های مغزی در اوایل زندگی می تواند تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.

چارلز هیلمن یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح می دهد: “این اطلاعات اولین گام مهم برای درک تغییرات پایدار در عملکرد مغز و شناخت است که پس از ضربه ی مغزی در دوران کودکی اتفاق می افتد. مطالعه ی ما نشان می دهد که باید راه هایی برای بهبود سلامت شناخت و سلامت مغز پس از آسیب به سر پیدا کنیم، که تلاشی موثر در راستای بهبود سلامت طول عمر مغز و عملکرد موثرش محسوب می شود”.

پیشگیری از آسیب های مغزی در کودکان: به طور مشخص ما به عنوان والدین باید با تمام قدرت هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم و با کمک مربیان ورزشی از آسیب دیدگی های مربوط به سر در کودکان جلوگیری کنیم. و اگر چین اتفاقی افتاد، واجب و ضروری ست که برای درمان آسیب حتما به پزشک مراجعه کرده و پیشرفت کودک را هم در لحظه هم در دراز مدت پیگیری کرده و بر آن نظارت داشته باشیم.

در ضمن، من خودم در بچگی دچار آسیب مغزی شدم. همه ی آن چه که والدینم به من گفتند این بود که بعد از ضربه نباید برای مدتی بخوابم. به وضوح مشخص است که از آن زمان روش های درمان، تغییرات زیادی کرده است.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − ده =