تاثیر تماشای تلویزیون بر مهد کودک رفتن کودکان

0 ۱۷۶

آیا تماشای زیاد تلویزیون مانع رفتن بچه ها به مهد کودک می شود؟

یک مطالعه ی جدید رابطه ای بین زمان تماشای تلویزیون و مهارت های بنیادی آمادگی مدرسه در ریاضیات، حروف و کلمات و صلاحیت های شناختی و عاطفی- اجتماعی پیدا کرده است.

همه ی ما بخاطر نشاندن بچه هایمان جلوی تلویزیون برای رسیدن به سایر کارهایمان از جمله درست کردن غذا یا جواب دادن به تلفن گناهکاریم. بله، ما گاهی اوقات حس بدی نسبت به آن داریم، زیرا مشخص شده است که تماشای زیادی تلویزیون علاوه بر سایر مشکلات با خطر ابتلا به چاقی همراه است. اما در حال حاضر تحقیق جدیدی از دانشگاه نیویورک می گوید: دلیل دیگری وجود دارد که والدین باید در مورد محدود کردن زمان تماشای تلویزیون تا حد ممکن آگاه باشند؛ بچه ها هر چقدر بیشتر تلویزیون تماشا کنند، کمتر برای رفتن به مدرسه آماده می شوند.

محققان می گویند تماشای این جعبه ی جادو بیش از چند ساعت در روز، با آمادگی بدنی پایین برای رفتن به مدرسه همراه خواهد بود؛ به خصوص در میان خانواده های کم در آمد. این یافته ها در مجله ی “بیماریهای رشد و رفتاری کودکان” به چاپ رسیده است.

این مطالعه، از نظریه ی آکادمی آمریکایی کودکان حمایت می کند که کودکان 2 تا 5 ساله باید فقط یک ساعت در روز تلویزیون تماشا کنند. وقتی می گویم این کار را می توان راحت تر از آنچه گفته شد انجام داد در واقع روی صحبتم با بیشتر والدین است.  در واقع، این جدیدترین تحقیق نویسنده ای به نام اندرو ریبنر، کاندیدای دکترا در گروه روانشناسی کاربردی در استنهارد است که در بیانیه ای گفت: “با توجه به مطالعات انجام شده گزارش شده است که کودکان اغلب، بیشتر از زمان توصیه شده تلویزیون تماشا می کنند و گسترش فعلی تکنولوژی مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها زمان خیره شدن به صفحه نمایش را در حال حاضر نسبت به قبل بیشتر کرده است.

اما با توجه به این مطالعه، تماشای مداوم تلویزیون یا هر صفحه ی نمایشی می تواند پیامدهای واقعی در رشد کودکان داشته باشد. محققان 807 کودک پیش دبستانی را با پیشینه های مختلف مورد بررسی قرار دادند. والدین این بچه ها؛ درآمد خانواده و تعداد ساعاتی که روزانه بچه ها تلویزیون تماشا می کردند را گزارش کردند. (بازی های ویدئویی بچه ها، تبلت و سر و کار داشتن با گوشی های هوشمند نیز بخشی از مطالعه محسوب نمی شد).

سپس این بچه ها در مورد مهارت های بنیادی آمادگی مدرسه در ریاضیات، درک حروف و کلمات و صلاحیت های کلیدی شناختی و عاطفی- اجتماعی مانند: فعالیت حافظه، انعطاف پذیری شناختی و کنترل کننده ها مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وقتیکه بچه ها بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می کردند، میزان آمادگی آنها برای رفتن به مهد کودک تحت تاثیر قرار گرفته بود. و همانطور که درآمد خانواده کاهش می یافت، ارتباط بین تماشای تلویزیون و کاهش آمادگی برای مدرسه افزایش پیدا می کرد. خانواده های نزدیک خط فقر، (در واقع آنهایی که درآمد سالانه اشان برای یک خانواده چهار نفره، حدودا 21 هزار دلار تعریف شده بود) شاهد بیشترین اُفت بودند.

جالب توجه است، محققان به هیچ ارتباطی بین آمادگی برای رفتن به مدرسه و تماشای تلویزیون در خانواده های با درآمد بالا (با حدودا سالانه 127 هزار دلار برای یک خانواده ی چهار نفره) اشاره نکردند. محققان خاطر نشان کردند که احتمالا بچه ها از خانواده های با درآمد بالا بیشتر محتوای آموزشی تماشا می کنند و می توانند در کنار والدین برنامه های بیشتری که برای ترویج یادگیری هستند را ببینند.

یکی دیگر از یافته های جذاب این است که: تماشای تلویزیون با مهارت های ریاضی و عملکرد اجرایی رابطه ی منفی داشت اما رابطه ی مشابهی بین تماشای تلویزیون با دانش حروف و کلمه دیده نشد. احتمالا به این دلیل است که برنامه ی درسی بچه ها روی خواندن و نوشتن تمرکز خواهد کرد نه روی توسعه ی مهارت های ریاضی.

مطالعه ی یکی از نویسندگان به نام کاترین فیتپاتریک از دانشگاه سِینت آنه در کانادا خاطر نشان کرد: “نتایج ما نشان می دهد که شرایطی که هنگام تماشای تلویزیون کودک را در بر می گیرد، می تواند بر اثرات مضر آن روی یادگیری تاثیر بگذارد”.

نکته ای برای والدین: تمام تلاشتان را برای محدود کردن زمان تماشای تلویزیون بچه هایتان به کار گیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − یک =