تاثیر تغذیه روی یادگیری دانش آموزان

0 ۲۱۷

تغذیه سالم می تواند توانایی ذهنی دانش آموزان را افزایش دهد

اگر یادگیری دانش آموزتان برای شما اهمیت دارد، باید در گام اول باید به شرایط روحی و تغذیه دانش آموز توجه کنید.

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که رژیم غذایی سالم می تواند توانایی خواندن فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا یک رژیم غذایی سالم می تواند به کودک شما در یادگیری کمک کند؟ شاید. ما این جواب را بر اساس یک مطالعه ی جدید مختصر اما جالب از فنلاند می گوییم.

محققان 161 دانش آموز بین سنین 6 تا 8 سال (اول ابتدایی تا سوم ابتدایی) را از طریق مقایسه ی رژیم غذاییشان که در دفتر روزانه ی غذا ثبت شد و تواناییهای خواندنشان که با نمرات آزمون استاندارد تعیین شدند مورد مطالعه قرار دادند.

آنچه متوجه شدند بسیار شگفت انگیز بود: اگر آنها از مصرف زیاد غذاهای شیرین و گوشت قرمز خودداری کنند و اگر رژیم غذاییشان عمدتا شامل سبزیجات، میوه، ماهی، غلات و چربی اشباع نشده باشد، مهارت های خواندن بچه ها بین کلاس اول تا سوم بهبود بیشتری خواهد داشت. و با توجه به این، رژیم غذایی سالم تر منجر به مهارت های بهتر خواندن در مقطع سوم خواهد شد فارغ از اینکه توانایی دانش آموز در کلاس اول چگونه بوده است.

جالب است بدانید که رژیم غذایی سالم تر منجر به بهبود مهارت های ریاضی نمی شود. محققان معتقدند “یکی از دلایل این مشاهدات می تواند این باشد که خواندن؛ به عملکردهای شناختی پیچیده تری نیاز دارد تا محاسبات ریاضی”. “بنابراین ممکن است رژیم غذایی نامناسب به طور موثرتری روی مهارت های خواندن تاثیر داشته باشد تا مهارت های ریاضی بچه ها”.

اما اگر یک بچه ی بد غذا داشته باشید چه؟ آیا این بدان معنی ست که وقت آن رسیده تا در رژیم غذایی فرزندتان تغییر ایجاد کنید؟ نه هنوز. اول اینکه این مطالعه خیلی مختصر و کوتاه است. و دیگر اینکه محققان فقط یک رابطه بین غذاهای سالم و مهارت های خواندن کشف کردند و هنوز علت و معلول آن را اثبات نکرده اند.

با این حال هنوز دلیل دیگری برای اینکه مطمئن شویم بچه هایمان باید به خوبی و غذای خوبی بخورند وجود دارد و محققان امیدوارند که یافته هایشان والدین و مربیان را به حمایت از انتخاب های سالم تر در مدارس تشویق کنند.

آنها نوشتند: “والدین و مدارس نقش مهمی در ایجاد رژیم های غذایی سالم برای بچه ها دارند”. “علاوه بر این، دولت و شرکت ها نقش مهمی در ارتقاء دسترسی و تولید غذاهای سالم دارند”.

آموزش مسئولیت پذیری به کودکان

فرزندتان را تشویق کنید تا دست از بازی مقصر جلوه دادن بقیه دست بردارد و مسئولیت کارهایش را بپذیرد. زیرا با بهانه های همیشگی نه تنها شخص ضعیفی به نظر می رسد بلکه در آینده نیز شخص قابل اعتمادی نخواهد بود.

فرزندتان بعد از هر اشتباهی بلافاصله بقیه را مقصر می داند… اگر نمره ی بدی در کلاس بگیرد، می گوید نمره ام بد شد زیرا دوستش مدام با او حرف میزد. و وقتی رد پای گِلیش را در خانه می بینید، ادعا می کند که آنها رد پای سگتان است. دکتر کِیت رابرتز روانشناس منطقه ی بوستون می گوید: “بچه ها در این سن نمی توانند درک کنند که همه اشتباه می کنند”. “مقصر نشان دادن شخصی دیگر برای آنها راه ساده ای ست که آنها را از سرزنش و پیامدهای منفی در امان نگه دارد”. “این نکات هوشمند به فرزندتان کمک می کند دیگر جمله ی “تقصیر من نبود” را تکرار نکند و یاد بگیرد پاسخگوی کارهایی که می کند باشد.

کمک کنید بتواند بین مفاهیم ارتباط ایجاد کند

راشل رابرتسون مدیر آموزش و توسعه در Bright Horizons Family Solutions in Watertown Massachusetts پیشنهاد می کند: به فرزندتان کمک کنید بین آنچه انجام می دهد و نمونه های واقعی زندگی، ارتباط ایجاد کند. به عنوان مثال می توانید بگویید: “چون خیلی خوب مطالعه کرده بودی، توانستی در درس املا نمره ی عالی بگیری” یا “چون در گودال پریدی، کفش هایت خیس شدند”. می توانید از او بخواهید تا در مورد علت یا تاثیر شرایط خاص فکر کند. به عنوان مثال: “مامان سه شنبه خواب موند” و او باید بتواند به نتیجه ی ممکن از این اتفاق فکر کند. یکی از پاسخ های دم دستی می تواند این باشد (“مامان خواب موند، پس می تونه با لباس راحتی به محل کارش بره”)، اما فقط به آنها گوش کنید. تجربیات بیشتر باعث می شود او علل و اثرات بیشتری را بشناسد و برای او راحت تر خواهد بود که بتواند از روی گفتگوی درونی قبل و بعد از انجام کاری به آنچه میخواهد انجام دهد فکر کند.

راستگو بودن را برایش آسان کنید

دکتر فیلیپ دِمبو نویسنده ی کتاب “هدف واقعی والدین: کتابی که آرزو دارید والدینتان آن را بخوانند” پیشنهاد می کند: اگر می خواهید فرزندتان با شما صادق باشد (یا وقتی چیزی از او می پرسید، دروغ نگوید) زمانیکه می خواهید در مورد رفتار بدش ابراز نارضایتی کنید، سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید. آرام و صمیمی بودن کار را راحت تر می کند و بیشتر احتمال دارد او در آینده با شما صادق باشد. بگذارید بداند که همه در زندگی اشتباه می کنند و مهمترین چیز این است که او راستگو باشد، از شرایط درس بگیرد و سعی کند اشتباهاتش را تصحیح کند. سپس در مورد کار دیگر یا بهتری که می تواند انجام دهد و هر گونه پیامدی بحث کنید. فراموش نکنید که اگر او مسئولیت کارهایش را پذیرفت او را تحسین کنید.

به قوانین اهمیت و توجه نشان دهید

مطمئنا همه ی ما در برخی مواقع بعضی چیزها را نادیده می گیریم. اما اگر اغلب به فرزندتان اجازه دهید چهره ی دوست داشتنی، راه های دوستانه یا سوال و جواب های ترحم بر انگیز برای شما داشته باشد، در واقع شما را ترغیب می کند که هیچ وقت او را سرزنش یا تنبیه نکنید، فرزندتان یاد می گیرد که مجبور نیست قوانین را جدی بگیرد و می تواند شما را متقاعد کند که هیچ وقت به او سخت نگیرید. دکتر دِمبو می گوید: برای اینکه از شما حساب ببرد، باید یاد بگیرد که عواقب کلمات، کارها و تصمیمات خود را بپذیرد و تنها راه انجامش این است که شما در مورد قوانین و نظم و انضباط سفت و سخت باشید.

پیشرفت را نادیده نگیرید و آن را تشویق کنید

برای کمک به جدی شدن درس، آن را به یک چالش تبدیل کنید. به فرزندتان بگویید که او هفته را با 5 امتیاز آغاز می کند، و هر بار که بهانه ای بیاورد یا سعی کند دیگران را مقصر نشان دهد، یک امتیاز را از دست خواهد داد. از یک نمودار روی یخچال استفاده کنید یا یک تخته در اتاق خوابش بزنید تا بتوانید این فعالیت را پیگیری کنید. اگر توانست هفته ای را بدون از دست دادن تمام امتیازاتش پشت سر بگذارد، با بردنش به پارک یا یک شب نیم ساعت دیرتر به رختخواب رفتن، به رفتار اصلاح شده ی او جایزه بدهید. اگرچه ممکن است در ابتدا این نکات سیر نزولی داشته باشند، اما این نمودار به او یادآوری خواهد کرد که حواسش به کاری که می کند و چیزی که می گوید باشد، زیرا دفعه ی بعد احتمال اینکه بتواند از مهلکه بگریزد خیلی کم است.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 3]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =