به فرزندتان آموزش دهید که خوب و درست تصمیم بگیرد

0 ۱۰۹

آموزش تصمیم گیری درست به فرزندان

آبی یا قرمز؟ وانیلی یا توت فرنگی؟ فیلم یا کتاب؟ به فرزندتان کمک کنید بتواند با اطمینان تصمیم بگیرد، زیرا اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد.

هر وقت از پسرم دارن می خواهم چیزی را انتخاب کند، به نظر می رسد این تصمیم گیری قرار است تا ابد طول بکشد. او اخیرا برای خرید یک روبات در مغازه ی اسباب بازی فروشی بیشتر از نیم ساعت داشت فکر می کرد که رباتی را بخرد که چشم هایش می درخشد یا آن یکی که می تواند توپ شوت کند. گاهی اوقات مجبورم بگویم “بالاخره یکی را انتخاب کن”.

فقط دارن نیست که در تصمیم گیریهایش وسواس دارد. دکتر تامار چانکسی روانشناس کودک و نویسنده ی کتاب “رهایی کودکان از اضطراب” می گوید: “این رفتار در بچه های 5 تا 6 ساله طبیعی ست که در مورد چیزهای مشخص قضاوت های ناگهانی دارند مثلا اینکه کدام سبزی را نمی خورند و یا اینکه روی چیزهای معمولی بیش از حد فکر می کنند مانند انتخاب یک اسباب بازی یا طعم بستنی”. دلیل این رفتار بی تجربگی ست. او می گوید: ” تا به الان، بیشتر تصمیمات را والدین می گرفتند، اما وقتی بچه ها به مدرسه می روند، دنیایشان بزرگ تر شده و فرصت های بیشتری برای آنها وجود دارد تا اولویت های خود را انتخاب کنند”.

اینکه بچه ها یاد بگیرند تصمیم گیری کنند به آنها کمک می کند مستقل تر، مسئول تر و با اعتماد به نفس شوند، بنابراین تصمیم گیری یک مهارت خوب و مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. در حالیکه قرار نیست فرزندتان یک شبه به یک تصمیم گیرنده تبدیل شود، اما با انجام کارهایی می توانید از طریق “بله” یا حتی “نه” گفتن به او کمک کنید.

یک نمایش به راه بیاندازید

دفعه ی بعدی که دارید روی موقعیتی فکر می کنید، خواه تصمیم برای پختن شام باشد یا رفتن به پیاده روی، تصمیمتان را با صدای بلند با فرزندتان در میان بگذارید، دکتر پیتر ال استاوینوها روانشناس کودک در مرکز پزشکی کودکان دالاس پیشنهاد می کند: “خوبی و بدی هر یک از گزینه ها را توضیح دهید، آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و در مورد هر چیزی که به تصمیم گیری شما کمک می کند صحبت کنید”.

به عنوان مثال، اگر می خواهید در مورد اینکه برای تولد پدر بزرگ چه هدیه ای بخرید، تصمیم بگیرید، ممکن است در مورد قیمت هدیه، علاقه مندی های پدر بزرگ و چیزی که در حال حاضر قادر به استفاده از آن خواهد بود، صحبت کنید. وقتی فرزندتان نحوه ی به نتیجه رسیدن شما را ببیند، تلاش های لازم برای تصمیم گیری را درک خواهد کرد و به یک نقشه ی ذهنی خواهد رسید که هر وقت خواست در مورد چیزی تصمیم بگیرد از آن استفاده کند.

گزینه ها را محدود کنید

کاتالوگِ کیک های رنگی را به دست دخترتان بدهید و به او بگویید برای روز تولدش یکی را انتخاب کند و ببینید چقدر سریع دچار سردرگمی خواهد شد. دکتر چانسکی می گوید: “تحقیقات نشان می دهد که اگر انتخاب های ما بیش از حد باشد، دست پاچه خواهیم شد زیرا نمی خواهیم بقیه ی انتخاب های موجود را رد کنیم”. گزینه های انتخابی را کم کنید و سپس به فرزندتان اجازه دهید انتخاب کند. بچه ها برای تبدیل شدن به تصمیم گیرندگان خوب به تجربه نیاز دارند، بنابراین تمرین به آنها کمک خواهد کرد.

حواستان به میزان تصمیم گیری محول شده به فرزندتان باشد

کودکان اغلب در تلاش برای تصمیم گیری برای چیزی گیج می شوند، زیرا فکر می کنند هر تصمیمی یک معامله ی بزرگ است. با کمک به فرزندتان برای یادگیری سطوح مختلف تصمیم گیری می توانید این نگرانی را در او کم کرده و و زمان زیادی را برای هردوی شما ذخیره کند. توضیح دهید که تصمیمات با هم فرق دارند مثلا تصمیماتی مثل انتخاب میان وعده برای زنگ های تفریح مدرسه جزو تصمیمات کوچک است که خیلی نیاز به فکر و زمان ندارد، تصمیمات متوسط هم مثل اینکه چه کتابی را از کتابخانه به امانت بگیرید که نیاز به تفکر بیشتری دارد و تصمیمات مهم تر مانند انتخاب یک رشته ی ورزشی ست که زمان و توجه بیشتری نیاز خواهد داشت. پس دفعه ی بعدی که او در رستوران فریاد زد که نمی داند کدام نوشیدنی را انتخاب کند، به او یاد آوری کنید که این یک تصمیم کوچک است و او نباید خودش را خیلی تحت فشار قرار دهد.

بازی “چه می شود اگر” را بازی کنید

دکتر میشل مایدنبرگ مدیر کلینیک Westchester Group Works در هریسون نیویورک می گوید: وقتی بچه ها از خودشان سوال می پرسند یا مقایسه هایی را انجام می دهند، در واقع سرعت فرآیند فکر کردن را پایین می آورند، بنابراین بهتر می توانند فکر کنند. شما می توانید با استفاده از سناریوهایی که نیاز به تصمیم گیری و حل اساسی مسئله دارند، به فرزندتان کمک کنید به این روش عادت کند. دکتر مایدنبرگ می گوید: پرسیدن سوالاتی مانند اگر دو تا از همکلاسی هایت تو را برای یک روز و در یک زمان برای جشن تولد فوق العاده شان دعوت کنند، چطور آن را مدیریت می کنی یا اگر در مسابقه ی مدرسه جایزه نقدی برنده شود با آن چه کار می کنی، روش های جالبی هستند تا مهارت های تفکر انتقادی او را درگیر کرده و قابلیت های تصمیم گیری او را تقویت کند.

اجازه دهید تصمیمات بد و اشتباه بگیرد

البته که شما می دانید چه اتفاقی می افتد اگر فرزندتان تمام پول تو جیبی خود را با خود به مدرسه ببرد. اما اگر او همچنان برای این کار سماجت می کند حتی بعد از اینکه به او هشدار دادید که ممکن است پول خود را گم کند، پس اجازه دهید این کارا را انجام دهد. دکتر استاوینوها می گوید: “تا زمانیکه به سلامتی و ایمنی مربوط نمی شود، بهتر است که به بچه ها اجازه دهید تصمیمات اشتباه بگیرند زیرا این به آنها کمک می کند یاد بگیرند که باید عواقب کارشان را بپذیرند”. زمانیکه فرزندتان با گریه به خانه می آید زیرا بخشی از پول هایش را در زمین بازی گم کرده، می توانید مطمئن باشید که اگر دفعه ی بعد که به او بگویید بیشترِ پول تو جیبیش را در خانه بگذارد، با شما دعوا نخواهد کرد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =