آیا محیط خانه می تواند بر روی هوش و ذکاوت فرزندان تاثیر بگذارد؟

0 ۱۷۵

چطور محیط خانه می تواند هوش و ذکاوت فرزندان را بالا ببرد؟

اگرچه ژنتیک روی هوش تاثیر می گذارد، اما تحقیقات نشان می دهد بچه هایی که در ایده آل ترین محیط ها پرورش می یابند؛ دارای هوش بیشتری هستند.

به عبارت دیگر عوامل ارثی و محیطی بر روی هوش و ذکاوت کودکان تاثیر می گذارد.

آیا ماهیت یا تربیت روی میزان هوش فرزندتان تاثیر خواهد گذاشت؟

این مطالعه که در مجله ی “فعالیت های آکادمی ملی علوم” منتشر شده است: توانایی شناختی 436 پسر بچه ای که دو به دو با هم برادر بودند را در سوئد مورد مقایسه قرار دادند، در این مطالعه یکی از بچه ها توسط والدین هم خون بزرگ شده بود و یکی دیگر تحت سرپرستی بود. آی کیوی هر یک از برادرها بین 18 تا 20 سالگی اندازه گیری شد، و سطح تحصیل هر یک از والدین در مقیاس پنج گانه رتبه بندی شد (هر چند این مطالعه به منظور تشخیص هوش بین والدین انجام نشده بود).

محققان دریافتند که آی کیوی برادرانی که توسط والدین هم خونشان بزرگ شده بودند و به طور معمول تحصیلات کمتری داشتند، 4.4 کمتر از برادرانی بود که توسط والدین با تحصیلات بالا و از نظر مالی مناسب تر به سرپرستی گرفته شده بودند.

روانشناس مرکزی گزارش داد: “والدینی که سرپرستی بچه ای را به عهده گرفته بودند نسبت به والدین هم خون بیشتر به تحصیلات تمایل داشتند و برای شرایط اجتماعی و اقتصادی ارزش و اهمیت قائل بودند”. اما وقتی والدین هم خون تحصیلات بیشتری داشتند، در واقع برادرهای بزرگ شده از آی کیوی بالاتری برخوردار بودند.

اگرچه والدین هم خون و غیر هم خون یک طرف ماجراست، اما در واقع محیط خانه مهم ترین دلیل برای داشتن بچه های باهوش تر بود. البته دلایل احتمالی نیز وجود دارند، مانند: والدین تحصیل کرده که تمایل بیشتری به داشتن بحث های تعاملی در طول وعده های غذایی دارند، یا بردن فرزندانشان به موزه ها و کتاب خواندن با صدای بلند برای آنها.

با این حال، شواهدی از مطالعات قبلی وجود دارد که ممکن است با یافته های اخیر در تضاد باشد. به طور خاص، مطالعه ای در سال 2014 با تجزیه و تحلیل رفتارهای والدین و هوش زبانی دریافت که در واقع آی کیو نمی تواند نتیجه ی اجتماعی شدن والدین باشد. با این وجود، دکتر کِنِت کِندلِر یکی از اولین نویسندگان مطالعه ی مشترک گفت: “ما منکر این قضیه نمی شویم که توانایی شناختی دارای مولفه های مهم ژنتیکی ست، اما خیلی بی خردانه است که بخواهیم بگوییم همه چیز فقط مربوط به ژن است”.

آیا مصمم هستید که هوش فرزندتان را تا حد ممکن افزایش دهید؟ شواهد اخیری وجود دارد که نشان می دهد شیر دادن حداقل 12 ماه به فرزندتان می تواند آی کیوی آنها را تا چهار برابر افزایش دهد. و یک مطالعه ی جدید دیگر تاکید می کند که اطمینان از اینکه فرزندتان به اندازه ی کافی با مدرسه و چالش های تحصیلی درگیر است نیز می تواند به رشد بچه های باهوش کمک کند.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 11 =