آلرژی فصلی کودکان + اقدامات مربوط به آن

0 ۱۷۴

5 موردی که باید درباره آلرژی فصلی کودکان بدانید

سن معمول برای تشخیص آلرژی ها 4 تا 6 سالگی ست. علائم شامل عطسه کردن، گرفتگی یا آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، به علت آبریزش بینی چشم های پف کرده، آبریزش و خارش چشم که در دوران کودکی و نوجوانی به اوج خود می رسد و سپس در دوره ی بزرگسالی بهتر می شوند.

از زبان یک پزشک:

به عنوان یک پزشک و پدری که خودم در بچگی به آلرژی مبتلا بودم، اطلاعاتی را کشف کردم که در نهایت علائم آلرژی را کاهش می دهد.

من همیشه نسبت به بیماران کم سن و سالی که آلرژی دارند حس همدردی خاصی دارم؛ زیرا آلرژی های خود من خیلی بد بودند. حتی بدتر از آن، در حال حاضر آنها را به فرزندانم نیز منتقل کرده ام. اما حداقلش این است که آنها تنها افرادی نیستند که آلرژی دارند: تحقیقات نشان می دهد که تقریبا نیمی از کودکان در آمریکا آلرژی دارند.

آلرژی فصلیِ مربوط به ورم غشاء مخاط بینی معمولا بعد از چندین سال قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا در فضای آزاد ایجاد می شود، بنابرابن در بچه ها ی کمتر از 2 سال غیر معمول است. (با این حال ممکن است کودکان قبل از 2 سالگی به عوامل محیطی مثل حیوان خانگی و ذرات گرد و غبار آلرژی پیدا کنند).

تمام این تجربیات به عنوان یک بیمار، والدین و متخصص اطفال مرا به راهنمایی های شخصی ای مجهز کرد که ممکن است تا پیش از این آنها را نشنیده باشید؛ حتی اگر تجربه ی زیادی در مورد آلرژی در خانواده تان داشته اید.

1) کودک شما باید مصرف داروها را زودتر از آنچه فکر می کنید آغاز کند.

اگر کودکتان آلرژی فصلی داشته باشد، باید داروها را حداقل دو تا سه هفته قبل از شروع فصل (بسته به نوع حساسیتی که دارد) آغاز و دوره ی درمان را تکمیل کند. اگر فرزندتان آلرژی هایی دارد که در طول سال اتفاق می افتند یا ادامه می یابند با دکترش صحبت کنید که به جای اینکه منتظر شود علائم بیماری خودشان را نشان دهند؛ داروها را در تمام طول سال ادامه دهد.

اکثر داروهای آلرژیک در جلوگیری از نشانه ها موثرتر هستند تا زمانیکه آلرژی عود می کند. به این دلیل است که آبریزش بینی، گرفتگی، خارش، عطسه و آبریزش چشم نتیجه ی سر ریز شدن وقایع در سیستم ایمنی بدن است و وقتی آغاز می شود کنترل آن سخت است. اسپری های بینی کورتیکواستروئیک که بدون نسخه هم در دسترس هستند، موثرترین نوع داروهای آلرژی به شمار می روند (برای کودکان 2 سال و بالاتر) آنها از کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن به آنتی ژنها نظیر گرد و غبار و گرده از بروز این وقایع جلوگیری می کنند.

آنتی هیستامین ها می توانند در طول حمله به کاهش علائم کمک کنند. اما این دارو هم اگر قبل از شروع حمله در جریانِ خون باشد، موثرتر خواهد بود. داروهای آلرژیک که ممکن است تجویز شده یا بدون نسخه خریداری شوند، اغلب یکبار در روز باید استفاده شوند که به این معنی ست که آنها باید حدود پنج روز برای رسیدن به نتیجه ی اولیه و پنج روز دیگر برای کامل شدن دوره ی درمان استفاده شوند. آنتی هیستامین های خوراکی بسیاری از علائم آلرژیکی از جمله عطسه و خارش چشم را با مسدود کردن هیستامین “مجرم” شیمیایی در بدن از بین می برند، اما نمی توانند گرفتگی بینی را تسکین دهند.

2) میزان مقدار گرده در هوا بیانگر همه چیز نیست.

اگر فرزندتان آزمایش آلرژی بدهد نتیجه اش کارآمد تر خواهد بود تا بر میزان گرده در هوا نظارت کنید. به عنوان مثال؛ اگر او به گیاه خاصی حساسیت نداشته باشد، پس هر میزان از این گیاه نباید به هیچ وجه او را اذیت کند.

بچه هایی که فقط در فصل های معینی آلرژی دارند، مستعد آلرژی به گرده افشانی یا هاگ قارچ هستند که در زمان های خاصی از سال ظاهر می شوند. دکترها می توانند آزمایشات پوستی و یا خون انجام دهند تا به شما کمک کنند که متوجه شوید کدام نوع گرده باعث تحریک آلرژی می شود و شما می توانید میزان گرده را بررسی کنید تا بدانید چه هنگام دارو را شروع کرده و در بدترین روزها شما باید بیرون رفتن فرزندتان از خانه را محدود کنید. به عنوان یک قاعده ی کلی، گرده افشانی درختان در بهار، شکوفه های درختان در اواسط بهار یا اوایل تابستان و وجین کردن در اواخر تابستان یا اوایل پاییز می توانند حساسیت زا باشند. در آب و هوای سردتر، پدیده ی هاگ قارچ از تابستان تا اوایل پاییز است اما در مکان های گرم (مانند کارولینای شمالی جاییکه من زندگی می کنم) آنها می توانند تمام طول سال به وسیله ی هوا منتقل شوند.

بسیاری از خدمات آب و هوایی گزارش می کنند که به طور کلی میزان گرده یا میزان ماده های آلرژی زا مانند اَمبروسیا شایع ترین علت تب هستند. دفتر ملی آلرژی، خدمات آکادمی آمریکاییِ آلرژی، آسم، ایمونولوژی، گزارشاتی مربوط به گرده از انواع خاصی از درختان، وجین کردن علف ها در سراسر کشور ارائه می دهد که درست مثل شاخص های هاگ قارچ عمل می کنند.

3) زمستان تاثیر زیادی بر آلرژی دارد

آب و هوای سرد زمستان برای بچه هایی با آلرژی فصلی نعمت است که می توانند حداقل تا تعطیلات ماه فوریه از موهبتش بهره مند شوند. زمستان گرمتر می تواند باعث گرده افشانی زودتر گیاهان شود به این معنا که علائم افراد مبتلا به آلرژی زودتر از حد معمول آغاز می شود. باران بهاری نیز می تواند رشد سریع گیاه را ترویج دهد و منجر به افزایش قارچ شود با تاثیراتی که تا پاییز ادامه خواهند داشت.

باران می تواند گرده را از بین ببرد، اما اقدامی موقت است زیرا میزان گرده می توانند به سرعت در پی آب و هوای مرطوب افزایش یابند.

سایر نشانه های آب و هوایی که می تواند به شما کمک کند از بدتر شدن شرایط فرزندتان جلوگیری کنید، به طور کلی روزهای گرم و بهاری منجر به بالا رفتن گرده می شود؛ در حالیکه روزهای صاف و آرام می توانند تمام گرده های روی زمین را به جای پراکنده کردن به بینی کودک شما رهنمون سازند.

4) کودکان 5 سال بالاتر می توانند یک درمان جدید را امتحان کنند.

وقتی کودک بودم تنها چیزی که به آلرژی من کمک کرد “تزریق آلرژی” بود که این ایمن درمانی (ایمنوتراپی) یا AIT نامیده می شود، حتی امروزه هم تزریق ها، معمولا یک یا دو بار در هفته یا هر ماه به مدت 3 تا 5 سال انجام شده و مانند واکسن عمل می کنند، با قرار دادن بدنتان در معرض سطح بالای ماده ی حساسیت زا کاری می کنید که سیستم ایمنیتان سازگار شده و واکنش کمتری نشان دهد. تزریق تنها نوع ایمن درمانی بود که برای کودکان در آمریکا تا آوریل 2014 تایید شد، زمانیکه FDA اولین مورد از سه عامل ایمنوتراپی دهان را تایید کرد.

این شکل از ایمنوتراپیِ روزانه در اروپا شایع شده است در حالی که ظاهرا کودکان از این تزریق ها متنفرند. قرص های زیر زبانی که حاوی عصاره ی گیاهان یا امبرویاست. به منظور بهره مندی از این درمان، کودکان حداقل باید 5 ساله باشند و همچنین جواب مثبت از یک آزمایش آلرژی برای آلرژی گرده که می تواند باعث عطسه، آبریزش یا خارش بینی و آبریزش چشم شود داشته باشند. یک نکته: به علت امکان (نادر) نشانه هایی از یک واکنش جدی آلرژیک، آلرژیست شما باید فرزندتان را حداقل برای 30 دقیقه بعد از اولین دوز دارو چکاپ کرده و بعد از آن آلرژیستتان باید یک انژکتور تزریقی خودکار برای موارد اضطراری تجویز کند.

 

5) عسل (طبیعی) ممکن است کمک کننده باشد اما هیچ مبنای علمی ای برای آن وجود ندارد.

برخی از والدین از عسل محلی به عنوان یک ایمنوتراپی طبیعی یاد می کنند. (برای بچه های 12 ماهه و بالاتر)، اگر قرار گرفتن مرتب در معرض ماده های حساسیت زا به روش تقویت ایمنوتراپی بدن بیمار باشد، آیا یک ماده ی خوشمزه حاوی گرده از منطقه ی محلی شما اثر مشابه را نخواهد داشت؟

برخلاف ایمنوتراپی، عسل حاوی سطوح ثابتی از گرده نیست. مطالعات علمی محدودی درباره ی عسل و آلرژی وجود دارد و آنهایی که وجود دارند نیز نتایج متناقضی دارند. تحقیقات نشان داده که هر گونه عسل مثل دارو برای سرفه عمل می کند (با قاشق چایخوری بر اساس الزامات مورد نیاز) اما دانشمندان هنوز در مورد تاثیر عسل محلی بر کاهش علائم آلرژی در کودکان تردید دارند. طبق این گفته، عسل باید یک درمانگر جذاب غیر معمول باشد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 2 =