چند راه جدید و جذاب برای بازی کردن کودکان

0 ۱۶۷

راه های جالب برای بازی کردن کودکان مرتبط با درس 

از ماشین های بازی فرزندتان، شخصیت های داستانی، عروسک های پولیشی و چیزهای دیگر استفاده کنید تا مهارت هایی که در مدرسه یاد می گیرد را تقویت کنید.

وقتی فرزندتان برای اسباب بازی های جورواجور به شما التماس می کند، نه گفتن کار بسیار راحتی ست. اما وقتی که او اسباب بازی ای را بخواهد که می تواند به درس ریاضی کمک کند نیز آن را برایش نخواهید خرید؟ خانواده ها هر ساله پول زیادی را صرف خرید اسباب بازی های آموزشی می کنند. جری رابینسون جانشین مدیر مسئول برای یادگیری خانواده در موزه ی کودکان بوستون می گوید: “گرچه هیچ اشکالی به این گونه اسباب بازی ها وارد نیست، اما تمام اسباب بازی ها می توانند آموزشی باشند”. “در واقع، آموزشی ترین اسباب بازی ها معمولا ساده ترین آنها هستند مانند: ماشین ها و عروسک ها- این هیچ ربطی به نحوه ی فروش آنها ندارد بلکه مربوط به نحوه ی بازی با آنهاست”. ما از رابینسون و سایر کارشناسان درخواست کردیم که پیشنهادات خلاقانه ای در مورد نحوه ی کمک به کودکان 5- 6 ساله ی شما برای دور ریختن بیشتر اسباب بازی هایی که از قبل داشتند، به اشتراک بگذارند.

ساخت مهارت های علمی

هر کودکی برج ها و خانه ها را از روی لوگو می سازد، اما آیا می تواند، یک گل، یک شخص یا یک باغ وحش بسازد؟ با نوشتن تعدادی “چالش” روی برگه های کاغذ (حیوانات، غذاهای مورد علاقه، باغ، چیزهای پوشیدنی، یک اتاق در یک خانه) بازی های خود را بسازید و سپس از فرزندتان بخواهید یکی از آنها را انتخاب کرده و تلاش کند آن را بسازد. دکتر بتی باردیگه روانشناس رشد و یکی از نویسندگان “فرزند شما در بازیِ پنج تا هشت ساله ها” می گوید: ساخت هر چیزی با لوگو، مهارت های مکانی و حرکتی کودک شما را بهبود می بخشد. پیروی از مسیرها و اصلاح اشتباهات، تفکر علمی، استدلال و حل مسئله را ایجاد می کند. برای تقویت این توانایی ها، به او چالش های مهندسی بدهید. چطور می توانی یک پل یا یک سقف بسازی؟ آیا می توانی برجی بسازی که بتواند وزن یک توپ گلف را در بالای خودش تحمل کند؟

استفاده از وسایل بازی متحرک برای خواندن

اگر فرزندتان دائما با ماشین و قطار بازی می کند، می توانید از آنها برای تمرین خواندن و نوشتن استفاده کنید. رابینسون که از این تکنیک برای پسر خودش استفاده کرده، پیشنهاد می کند: با گچ و نوار چسب، جاده هایی ایجاد کنید که شکل مطالبی باشد که فرزندتان برای یادگیری با آنها کلنجار می رود. همچنین می توانید پارکینگ هایی روی ورق های بزرگ کاغذ ایجاد کنید، هر مکان را با یک حرف، یک عدد و یک کلمه نشانه گذاری کنید، سپس یک بازی ایجاد کنید: برچسب را با صدای بلند بخوانید و فرزندتان باید خیلی زود ماشینش را در آن نقطه پارک کند. بازی پارکینگ همچنین یک روش عالی برای کمک به فرزندتان در تشخیص برخی از کلمات مانند توقف کردن و رفتن است.

قصه گفتن برای عروسک

احتمالا وقتی فرزندتان با عروسک ها، حیوانات پولیشی، یا شخصیت های داستانی بازی می کند طوری رفتار می کند که آنها واقعی هستند. برای گسترش تخیل او، سعی کنید عنصر جدیدی را به داستان او اضافه کنید: “چه اتفاقی می افتاد اگر؟…” او را تشویق کنید که تا جاییکه می تواند چیزهای بی سر و ته بگوید. اگر “سگ پتویت” نتواند بخوابد چه اتفاقی می افتد؟ یا اگر باربی خواهر بتمن بود چه اتفاقی می افتد؟ اگر دوستش فیجی در لجن گیر کند چه اتفاقی می افتد؟ همچنین می توانید بازی ای را با قرار دادن شخصیت ها در یک صندوق و اشیاء (مانند عینک آفتابی، موز و شمشیر) در یک صندوق دیگر ایجاد کنید. از فرزندتان بخواهید دو شخصیت و دو شی انتخاب کند و ماجرایی خلق کند که همه در آن استفاده شوند. دکتر باردیگه توضیح می دهد: “بسیاری از ما سواد را به عنوان رمز گشایی حروف می دانیم، اما درک؛ یک بخش بزرگتر از آن است”. “درک بخش هایی از یک داستان، کودکان را برای خواندن و نوشتن آماده می کند”.

استفاده از توپ برای درس ریاضی

البته بازیِ قاپیدن به مهارت های حرکتی کودک و هماهنگی دست و چشم کمک می کند، اما کارشناسان می گویند شما می توانید مفاهیم ریاضی پایه را فقط با چند پیچ و تاب تقویت کنید. شمردن از آخر به اول برای پرتاب توپ به سمت یکدیگر، به فرزندتان در تفریق کمک خواهد کرد. اگر این کار برایش راحت است، سعی کند دو تایی، پنج تایی یا ده تایی بشمارد. این کار اغلب توسط معلمان مهد کودک (شمارش پرشی) نامیده می شود، که بچه ها را برای تفکر انتزاعی مورد نیاز در ضرب کردن آماده می کند. برای رسیدن به یک چیز، هدفی را برای پرتاب کردن یا لگد زدن مشخص کنید، یک صفحه ی رتبه بندی خانگی بسازید، و اجازه دهید در بازی های مشخص شده رقابت کند. دکتر باردیگه می گوید: “بچه ها عاشق نمره گرفتن هستند” “و این می تواند راهی عالی برای تمرین ریاضی باشد”.

 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 میانگین: 0]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 11 =