هفت مزیت فوق العاده ی خواهر یا برادر داشتن

0 ۱۵۳

چرا باید فرزندمان دارای خواهر و برادر باشد؟

فرزند شما از داشتن یک خواهر یا برادر بزرگتر در خانه منفعت زیادی می برد. یک خواهر یا برادر بزرگتر چه کاری می تواند انجام دهد تا به فرزند خردسالتان در یادگیری آنچه در محیط پیرامونش است کمک کند.

زمانیکه دختر دومم رابی به دنیا آمد، نگران این بودم که خواهر 5 ساله اش اِلا با او بد رفتاری کند، گریه اش را در بیاورد، یا خدایی نکرده، او را از خواب بیدار کند. اما من باید زمان بیشتری را برای با هم بودن آنها تنظیم می کردم. دکتر سارا برگر استاد روانشناسی در در کالج جزیره ی اِستِیتِن در نیویورک می گوید: “تحقیقات نشان می دهد داشتن یک خواهر یا برادر بزرگتر در اطراف—کسی با زبان، قدرت شناخت، تخیل و مهارت بازی بالاتر می تواند برای بچه بسیار سودمند باشد”. ما دقیقا به شما می گوییم آنها چه کاری می توانند (از روی مهربانی) انجام دهند.

ممکن است کودک شما زودتر شروع به راه رفتن بکند

در مطالعه ای دکتر برگر متوجه شد که بیش از 60 درصد از بچه های دوم زودتر از خواهر یا برادرهای بزرگترشان راه می روند. علت چیست؟ بچه ها اغلب با تماشا کردن می آموزند. به علاوه، خواهر یا برادر بزرگتر می تواند نقش موثری در این امر داشته باشد. ای. جی. سِباستین پدر سه فرزند از بیوفورتِ کارولینای جنوبی می گوید: فرزند آخر او از 8 ماهگی شروع به راه رفتن کرد زیرا خواهر و برادر بزرگترش که 12 و 10 ساله بودند، در هر یک از قدم هایی که او برداشت، کمکش کردند.

فرزندتان توجه بیشتری را به خود جلب می کند

در ترتیب به دنیا آمدن بچه ها: فرزند اول به طور طبیعی بیشتر مورد توجه والدین قرار می گیرد و نسبت به بچه های دیگر حواس آنها را متوجه خود می کند، بنابراین والدین در مورد فرزند بعدی و وقت کمتری که به او اختصاص می دهند، نگرانند و احساس گناه می کنند. اما فراموش نکنید: فرزندتان توسط خواهر یا برادر بزرگترش نیز مورد لطف و مهربانی قرار می گیرد. جنیفر بیانگام هال مادر دو دختر و نویسنده ی کتاب “فرزند بیشتر: خانواده ای بزرگ تشیکل دهید و زندگی کنید” می گوید: “متوجه شدم که فرزند دوم من توجه زیادی را به خود جلب می کند، و فرزند اولم از این قضیه ناراحت نمی شد”.

کودک شما یاد می گیرد که خودش، خودش را آرام کند

اگر در چند دقیقه ای که مشغول غذا دادن به فرزند بزرگترتان هستید، فرزند کوچکتان بی قراری و سر و صدا می کند نگران نباشید. در واقع درس خوبی برای صبور بودن است و بیشتر احتمال دارد که خود آرام کردن را یاد بگیرد که در دراز مدت از او یک فرد انعطاف پذیر خواهد ساخت.

کودکتان یک مترجم دارد

اگر پوشک کودکتان باید عوض شود، اغلب اولین کسی که این را به شما می گوید، دیگر فرزند خردسالتان است. دکتر روانشناس اِیلین کِنِدی موره نویسنده ی کتاب “پس من چی؟”: توجه والدین را به خود جلب کنید، (بدون اینکه به خواهر خود آسیب بزنید) می گوید: “خواهر برادرهای بزرگتر نسبت به نیازهای کودک آگاه هستند، پس وقتی کودکتان خسته است آنها به شما می گویند “. بخشی از آن به این علت است که فرزند بزرگتر شما واقعا او را دوست دارد و می خواهد به برادر کوچک خود کمک کند، اما برای منافع شخصی نیز این کار را می کند: او می خواهد که بچه دست از گریه کردن بردارد. تا زمانیکه فرزند بزرگترتان متوجه صحبت های کودکتان نمی شود، داشتن یک متخصص کوچک دیگر در خانه می تواند به کودکتان کمک کند تا سریع تر به خواسته هایش برسد”.

کودک شما شانس بیشتری برای یادگیری دارد

حتی بازی های ساده ای مثل قایم باشک و پرتاب توپ می تواند توانایی های مغز را افزایش دهد و حضور یک خواهر یا برادر مشتاق در اطراف، به کودکتان زمان بیشتری برای تمرین خواهد داد. دکتر کندی موره می گوید: همچنین کودکان به چیزهای مورد علاقه شان توجه نشان می دهند و زمانیکه تمایل خواهر یا برادر بزرگترشان را به صدای بلند، فعالیت بیشتر و انجام کارهای غیر قابل پیش بینی را می بینند، به طور شگفت آوری جذب تماشای آنها می شوند.

قدرت تخیل کودکتان بیشتر می شود

همه ی بچه ها با تقلید از دیگران یاد می گیرند، اما منحصرا دوست داند که از بچه های دیگر و هم سن و سالان خود تقلید کنند. مطالعه ی اخیر نشان داد که یک کودک 1 ساله ای که خواهر یا برادر بزرگتر دارد، 50 درصد از رفتارهای آنها را تقلید می کند. این رفتارها به خصوص در بازی ها نمود پیدا می کند. به گفته ی یکی از نویسندگان دکتر راشل بار، استاد روانشناسی در دانشگاه جورج تَون، خواهر یا برادرهای کوچکتر می توانند درگیر اعتقادات سخت و پیچیده شوند زیرا خواهر یا برادرهای بزرگتر تمرین های زیادی به آنها می دهند.

کودکتان سرگرمی های زیاد و متنوعی دارد

مطمئنا بچه ها دوست دارند با والدینشان بازی کنند، اما خواهر برادرهای بزرگتر راه های مخصوص به خود را برای سرگرمی و بازی کردن دارند. آنجلا کیلینگر از چنتیلیِ ویرجینا می گوید: “فرزند 8 ماهه ی من کئوگان، عاشق سه خواهر بزرگتر از خودش است”. “آنها برایش برنامه کودک می گذارند، برایش آهنگ می خوانند و میان وعده هایش را به او می دهند”. تمام این زمان های بازی، سر کودک شما را گرم می کند و وقتی نیاز دارید می توانید یک نفس راحت بکشید و خستگی در کنید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 میانگین: 4]
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما در باره این نوشته چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 9 =